Forum

Problem z rozmiarem partycji.

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Wątek Forum > Porady > Oprogramowanie, systemy operacyjne > Problem z rozmiarem partycji.

Idź do strony:1
Ocena: (Ocen: 0)
Wypowiedzi 1 - 11 z 11
 Zarejestrowany, zwieszony PawloHT Mężczyzna Kopiuj nick (83.18.139.*) |  
Wypowiedź dodana: 2 lipca 2007, 20:23:27 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 2 lipca 2007, 20:24:19 po raz 1-wszy przez: PawloHT
« Opcje

J/W
Postanowilem postawic winde na nowo.
Więc usunąlem partycje "C"
Utworzylem nową zmniejszając jej rozmiar do 6gb.
Odpaliłem Kubuntu LIVECD. I za pomoca qparted przydzielilem ok 10gb na partycje D. Zwiększając jej rozmiar do 23.52GB
Bynajmniej w teori. Bo albo ja cos spartoliłem albo windows albo qparted.

Więcej info:

Da się to w szybki sposob naprawić?
Nie mam waznych danych na dysku. Jedna plyta dvd do kopi starczy.
Więc jesli najprostszym i najszybszym sposobem bedzie usuniecie wszystkich partycji i utworzenie ich ponownie. To jestem wstanie. :-D

BTW: Z dyskiem wszystko ok? Ostatnio nie milosiernie skrobie :-(

Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 2 lipca 2007, 20:23:28

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.2.108.*) |  
Wypowiedź dodana: 2 lipca 2007, 22:01:36
« Opcje

Gparted. DZiadoskie narzędzie, o czym już było tutaj na Forum. Jeśli mnie pamięć nie myli, to spokojnie możesz usunąć D i założyć go przy użyciu przystawki zarządzania dyskami Windowsa. Jeśli nie - jest jeszcze płyta instalacyjna i diskpart :-) (tudzież stary dobry fdisk na dyskietce startowej, ale uwaga - byle obsługiwał >32GB!)

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

Zarejestrowany, zwieszony Stasiek-j Mężczyzna Kopiuj nick (83.26.86.*) |  
Wypowiedź dodana: 2 lipca 2007, 23:20:32
Za tą wypowiedź przyznano użytkownikowi punkt pożyteczności
« Opcje

*** Dodano o 23:14:51: *** (Autoscalanie)

Ale mam wrażenie, że pawlo korzystał z QtParted. (bo ma Kubuntu)

Z tego, co widzę, wygląda na to, że powiększenie partycji się udało, tylko nie został rozszerzony system plików (bo rozumiem, że ten rozmiar, co jest to jest stary rozmiar tej partycji).

Jeśli chcesz zachować dane (ale jeśli masz jeszcze do nich dostęp to zrób kopię zapasową) to może sprubuj jeszcze raz odpalić to Kubuntu i skorzystać z programu ntfsresize. Jest to ten sam program, którego używa QtParted, ale może ręcznie dałoby się coś poradzić.

Instrukcję do ntfsresize uzyskasz wpisując w konsolę

Kod:

man ntfsresize

*** Dodano o 23:20:32: *** (Autoscalanie)

Chociaż jeśli backup i późniejsze przywrócenie byłyby łatwe i niezbyt czasochłonne to chyba lepiej wywalić partycję D i założyć na nowo.

Stasiek

Wypowiedź dodana: 3 lipca 2007, 10:54:18 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 3 lipca 2007, 10:59:06 po raz 1-wszy przez: PawloHT
« Opcje

Dokladnie kubuntu 6.06
Wydawało mi sie ze QtParted to to samo co gparted..

Czyli troche zabawy w konsoli? Ble.. Kipski jestem.
Czyli zakładam na nowo partycje.

Myślałem ze da sie to w sposob graficzny załatwić..

A co do systemu plików to mozliwe ze cos pokiełbasione jest.
Ostatnio mialem problem z defragmentacją ;-) A GnoM coś o tym wspomniał.

Dziękuje za pomoc. Adminie rozdaj PK. :-)

Prosiłbym jeszcze o nie zamykanie wątku. Bo interesuje mnie smart. Badów nie ma. Ale dysk potrafi czasem tak jakby szybko ię włączyc i wyłączyć i skrobie podczas odczyty i kopiowania.

Wypowiedź dodana: 3 lipca 2007, 15:04:04
« Opcje

Pawlo- ja nie mówie, że koniecznie w konsoli, możesz spróbować jeszcze raz to zrobić w QtParted, może naprawi, ale qtparted też korzysta z tego narzędzia, więc myślałem, że jakbyś spróbował bezpośrednio się nim posłużyć to miałbyś większe panowanie.
Ale jeśli możesz w miarę łatwo zabezpieczyć dane to naprawdę nie warto tego naprawiać tylko najlepiej założyć na nowo (ale tylko tą jedną, systemową zostaw w spokoju).

A co do SMARTa, to ja nie widzę w nim nic złego, ale najlepiej jakby się GnoM wypowiedział, bo on się w tym chyba specjalizuje :-)

Stasiek

AvatarZarejestrowany, zwieszony G_no_M Mężczyzna Kopiuj nick (83.22.169.*) |  
Wypowiedź dodana: 3 lipca 2007, 21:55:41 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 3 lipca 2007, 21:57:58 po raz 1-wszy przez: G_no_M
« Opcje

*** Dodano o 21:47:23: *** (Autoscalanie)

Prawdopodobnie powiększyłeś tylko partycję Extended, dysk logiczny pozostawiając bez zmian.

Gdybyś mógł mi pokazać, co widzi TestDisk, to mógłbym powiedzieć więcej.

Przypomnij mi, o co biegało z tą defragmentacją.

SMART generalnie OK, widać problemy z taśmą. Wymień na standardową wstęgę, żadnych zwijanych wynalazków. Specyfikacja ATA dopuszcza wstęgi o maksymalnej długości 46cm - wszystko, co dłuższe, może być przyczyną zakłóceń.

Dwie uwagi:
1. zanim się zacznie grzebać przy partycjach - przeczytać FAQ softu, którym się to grzebanie zamierza wykonać!
2. Odjąć adminowi pożyteczność za sianie FUDa ;-) :-D

EDIT: O sorry - obie partycje są podstawowe. Mój błąd.

*** Dodano o 21:55:41: *** (Autoscalanie)

Resize był robiony przed, czy po instalacji windy?

GnoM

Wypowiedź dodana: 4 lipca 2007, 20:15:49 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 lipca 2007, 20:17:44 po raz 1-wszy przez: PawloHT
« Opcje

Cytat:

partycję Extended

Czyli jedna partycja extended. To tak jakby dwie? Tzn Jedna np 13gb. A druga pusta? Bo cos takiego bylo. I tylko zwiększyłem extended.
Coż moj pełny profesjonalizm. :-D
Załozylem juz nową partycje. Chwila moment ;-) Wszystko gra

Mam nowe tasmy. Standardowe od Abita.
Co do zwijanych wynalazków.Moge sam ponacinam tasmy i zawinąć je taśmą izolacyjną? Czy raczej odpuscic. Mam malą bude a te taśmy strasznie sie walają..

Faq jest zazwyczaj po angieslku. Więc nie czytam... :zawstydzony:

Dzięki za pomoc.

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.2.108.*) |  
Wypowiedź dodana: 4 lipca 2007, 20:26:48 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 lipca 2007, 20:27:21 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Cytat:

partycję Extended

Czyli jedna partycja extended. To tak jakby dwie? Tzn Jedna np 13gb. A druga pusta? Bo cos takiego bylo. I tylko zwiększyłem extended.
Coż moj pełny profesjonalizm. :-D
Załozylem juz nową partycje. Chwila moment ;-) Wszystko gra

Partycja rozszerzona (ext) jest specjalną partycją tworzącą odrębną strukturę i mającą na celu głównie ominięcie ograniczenia jedynie 4 miejsc na wpisy w głownej tablicy partycji dysku. Partycja rozszerzona jest swoistym kolejnym niesformatowanym dyskiem, na którym można zakładać partycje (logiczne) już bez takich ograniczeń. Wadą jest to, że nie ma możliwości dostania się wprost do partycji logicznych (stąd wymóg instalowania systemów operacyjnych na partycjach podstawowych, jednak zniesiony już przez nowe systemy).

Mam nowe tasmy. Standardowe od Abita.
Co do zwijanych wynalazków.Moge sam ponacinam tasmy i zawinąć je taśmą izolacyjną? Czy raczej odpuscic. Mam malą bude a te taśmy strasznie sie walają..

Zdecydowanie odpuść! Chodzi tu o zjawisko indukcji elektrycznej. We wstędze (80-żyłowej pozwalającej na większe transfery) co drugi przewód jest masą. Ma on za zadanie właśnie eliminację zjawisk indukcyjnych (czyli w interpretacji informatycznej - powstawania fałszywych danych na sąsiednich liniach) nie tylko poprzez separację odległościową (którą w zasadzie wyeliminujesz próbując zwijać kabel) ale i czysgto elektryczną (te rozdzielające masy nie są poziomem odniesienia, stąd powstawanie w nich napięcia nie przeszkadzają w interpretacji sygnałów). Jeśli już koniecznie chciałbyś zwinąć taśmę, musiałbyś dodatkowo wprowadzić np folię aluminiową zaizolowaną (lub np tzw "sreberko" z czekolady dokładnie oprawione taśmą izolacyjną z obu stron) i następnie połączyć taką przegrodę, którą rozdzieliłbyś każdą warstwę przewodów, z masą. Choć wciąż nie jest to rozwiązanie idealne.

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

AvatarZarejestrowany, zwieszony G_no_M Mężczyzna Kopiuj nick (83.22.158.*) |  
Wypowiedź dodana: 4 lipca 2007, 21:17:03
« Opcje

Cytat:

Na zrzucie z zarządzania dyskami widać, że obie partycje są podstawowe. Oj, coś rzeczywiście musiałeś zdrowo namieszać.

Dasz mi screena z TestDiska? Ubuntu powinien go zawierać, choć niekoniecznie, bo to dziwna systema jest :-D

Po prostu wpisz testdisk w konsoli. Albo pobierz stąd, jeśli chcesz spod Windows.

Skoro taśmy masz nowe, to OK. Nic nie kombinuj. Wklej znowu za kilka dni SMART (njlepiej codziennie rób screena), zobaczymy, czy te wartości się zmieniają.

GnoM

Wypowiedź dodana: 4 lipca 2007, 23:24:38
« Opcje

GnoM, przyjrzyj się dokładnie. Jak wół jedna jest logiczna na partycji rozszerzonej (D- zajmuje ją całą, więc trochę bez sensu, ale jest).

Stasiek

AvatarZarejestrowany, zwieszony G_no_M Mężczyzna Kopiuj nick (83.22.158.*) |  
Wypowiedź dodana: 4 lipca 2007, 23:44:50 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 lipca 2007, 23:41:57 po raz 1-wszy przez: G_no_M
« Opcje

*** Dodano o 23:41:14: *** (Autoscalanie)

W opisie stoi:

D: wolumin| Partycja układ| Podstawowy typ| NTFS system p.|

Za to na obrazku jest D: na niebiesko. No i bądź tu człowieku mądry.

Dlatego prosiłem o zrzut z testdiska - tu jest coś popieprzone.

Zarządzanie dyskami jest w ogóle tragiczne pod tym względem - zwróć uwagę, że nie widzisz, czy to nieprzydzielone jest na rozszerzonej, czy poza nią.

*** Dodano o 23:44:51: *** (Autoscalanie)

A - już wiem, faktycznie - mój błąd.
To jest podstawowy/dynamiczny.

A rozszerzona jest zaznaczona na zielono.

Tak to jest, jak się nie korzysta z tej przystawki :-D

GnoM

Idź do strony:1

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek