Forum

Zabawa z partycjami ;)

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Wątek Forum > Porady > Sprzęt > Zabawa z partycjami ;)

Idź do strony:123Następna »
Ocena: (Ocen: 0)
Wypowiedzi 1 - 25 z 60
AvatarModerator _domestos_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.20.188.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 13:49:03
« Opcje

Dysk dziś zamówiony, kabel teoretycznie w drodze ;-). Pozostaje tylko zaplanowac jak podzielic łobuza :-)

Sprawa przedstawia sie nastepujaco:
-dysk ma 400gb
-przeprosze sie chyba z windowsem i go zaczne znow uzywac
-windows bedzie tylko do gier, zazwyczaj starszych, i do rzeczy, ktore nie beda chiałby gadac z ubuntu; do calej reszty ubuntu.
-plany: windows 100gb, ubuntu 300gb, e 2 partycje po 150gb (w sumie niecałe, chyba, ze rozdzielac gb i gib czy jakos takos ;-))

TAki podził powinień byc chyba git - czy coś zmieniać, modyfikować? Calosc zapewne bedzie dzielone gparted spod ubuntu - o, czyli zostaje jeszcze z 1gb na swap - ale to drobnostka :-). Potem instalcja windowsa, na koncu ubuntu - bo obawiam sie, ze windows niezbyt dobrze strawiłby linucha i pogrzebał cos, ubuntu jest tu jednak łaskawszy i bardziej ludzki :-)

Warto coś zmieniać? Format c:/ Zapomniałem o nim, od dawna nie uzywam - wiec spokojnie można chyba windowsowi zostawic jedna partycje :-)

SYGNATURA ZOSTAŁA USUNIĘTA PRZEZ MODERATORA

Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 13:49:04

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.2.108.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 14:15:50 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 14:15:19 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

*** Dodano o 14:13:28: *** (Autoscalanie)

Jeśli standardowo linux, to (kolejność istotna):

1. Podstawowa: Linux - Ext3 - ok 100GB
2. Podstawowa: Windows - NTFS - ok 20GB
3. Rozszerzona: Linux Swap - SWAP - 1GB
4. Rozszerzona: Windows Swap - FAT16 (max. rozmiar klastra) - 1GB
5. Rozszerzona: Linux /user (dokumenty) - Ext3 - ok 100GB
6. Rozszerzona: Linux/Windows wspólna dodatkowa - FAT32 - 50GB
7. Rozszerzona: Linux/Windows kopia zapasowa - FAT32 (max. rozmiar klastra) - reszta

7. Może się przydać do dokonania obrazu pozostałych istotnych partycji (1, 2, 5 i ew. 6).

Taki mnie się to by widziało, aczkolwiek każdy ma swoje potrzeby i wymagania.

*** Dodano o 14:15:50: *** (Autoscalanie)

Acha, i dokonał bym podziału przed instalacją za pomocą jakiegoś PQPM ;-)

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 14:33:38
« Opcje

Hmm... ubuntu radzi sobie dobrze z ntfs, wiec zabawy z fatem - w sumie odpadaja :-) Dla windowsa tez cos chyba bedzie.

Backup - raczej niepotrzebne, dokumenty, fotki etc - nagrywarka dvd + verbatimy - te ew istotne dane az tak duzo nie zajmuja :-)

pqpm? A nie wystarczy gparted? :>

Windows swap - nie pomyslałem o tym, nie uzywałem - ale raczej nie zaszkodi - a pomoze. Uwzglednie :]

Dzieki :-)

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 14:51:02 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 14:51:34 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Tu nawet nie w tak istotnej mierze chodzi o backup dokumentów, ile obraz partycji, z którego zawsze będziesz mógł odtworzyć w razie poważnej awarii stan zdecydowanie nowszy niż tuż po instalacji. A i nie raz się okaże, że jakiś plik niepotrzebnie skasowany... I BTW - tu koniecznie FAT!

GPArted już mi nie jedną PAT popsuł (choć wszystko działało, to opierało się na przeciążeniach zmiennych i nierzeczywistych liczbach, które tylko po zliczeniu dawały prawidłowy wynik (chodzi o numer sektora, głowicy itd).

Ponadto rozdzielenie SWAPa w Windowsie przynosi korzyści takowe:
1. Nie trzeba archiwizować
2. Nie ulega fragmentacji
3. FAT16 jest dla niego znacznie szybszy a w zupełności wystarczający.

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 15:56:52 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 15:57:47 po raz 1-wszy przez: _domestos_
Za tą wypowiedź przyznano użytkownikowi punkt pożyteczności
« Opcje

E, gparted ufam, pare razy dał rade - zmiana rozmiarow partycji, wydzielenie miejsca na partycje lina - wszystko to na partycjach z danymi - i działa. No i Gnom go poleca ;-) - a to mocny argument ;-)

Poważniejsza awaria? Nie doswiadczyłem - u mnie padają grafiki tylko, reszta hasa zdrowo ;-) A nie, dysk jeden zdechł, słuzył tymczasowo za backup - ale podłaczyłem mu 5v pod mase - i nie dzialał tak, jak powinien - ale reszta kompa przezyła ;-)

A jesli nawet - rzadko mnie goni czas, drugi komputer w pokoju obok do netu i dokuemntow wystarcza. Instalacja programów? Ile faktycznie z tej wuchty zainstalowanych uzywa sie an codzień - 10, 15, moze 20? Chwila na dobrą sprawe :-)

Do windowsowego swapa jestem juz przekonany od poprzedniego posta, wiec luz - 1gb mnie nie zbawi - a skoro i linux ma - to niech i windows to dostanie. Trzeba jakoś go konkretnie nazywac, grzebac, przenosic jakis plik czy cuś? Bo tak mi coś swita, ale... z tego, co sie zapoznałem, trzeba wejsc do panelu sterowania i pamiec wirtualna - jakos to znajde, bedzie dobrze :-)

http://blogluks.wordpress.com/2007/01/26/pamiec-wirtualna-w-windows-nt2000xp-na-partycji-linux-swap2/ - tu znalazłem tak porade - warto sie w takie cus bawic? Rozmiar można nawet ustawic wiekszy - o, ze 2gb w sumie albo cus ;-)

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 15:59:07 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 16:00:35 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Przy 400GB dysku - nie warto. A ustawić musizz. PRzeleć przez właściwości systemu ;-)

*** Dodano o 16:00:35: *** (Autoscalanie)

A poza tym - co z tego, że może i szybszy system, skoro procesor będzie się zajmował niepotrzebnie przetwarzaniem danych.

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 16:17:30 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 16:18:27 po raz 1-wszy przez: _domestos_
« Opcje

ok, czyli ustalenia wygladają tak:

linux ext3 100gb
windows ntfs 100gb (warto zostawiac jedną? Na dobra sprawe bedzie tam tylko system i pare malych programików tylko :-))
linux swap 1gb
win swap fat16 1gb
linux ext3 ~98gb - cala reszta

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 16:43:27
« Opcje

A po co Ci 100GB na Windows? 20 w zupełności wystarczy.

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 16:49:09 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 16:51:59 po raz 1-wszy przez: _domestos_
« Opcje

A gdzie bede gry instalował? Ok, sa starsze - ale bez przesady, bede grał w to, na co pozwoli radek 9200se - jakies strategie pewnie, bg i iwd - sa sagi tanio do kupienia :-).

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 17:25:38
« Opcje

20 GB wystarczy na Office 2k3, Photoshop CS2, Corel Draw 10, Mapę Polski, Age of Empires III, Quake III Area, MS Visual Studio, Delphi, Nero i masę innych programów i jeszcze połowa dysku zostanie. Nie przesadzaj więc ;-)

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 17:28:00
« Opcje

E, wole miec wiecej miejsca niz mniej. I tych gier moze bedzie nieco wiecej - sagi sa teraz tanie jak barszcz a troche miejsca zajmuja. Zreszta - to duzy dysk jednak jest a do tych danych bede miał bezposredni dostep takze z poziomu ubuntu :-)

AvatarZarejestrowany, zwieszony G_no_M Mężczyzna Kopiuj nick (83.22.147.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 18:30:48 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 18:31:04 po raz 1-wszy przez: G_no_M
Za tą wypowiedź przyznano użytkownikowi punkt pożyteczności
« Opcje

Ja bym to zrobił kompletnie inaczej.

Przede wszystkim - absolutnie nie ext3 (za wyjątkiem /boot) - kiepska wydajność. Sam pracuję na ReiserFS i jego polecam.

Samo drzewo katalogów też polecam rozbić na kilka partycji - będzie szybciej, bezpieczniej i wygodniej.

/boot - 200MB (ext3) - z dużym zapasem, połowa z tego też wystarczy.
swap - 1GB
/ - 50GB (ReiserFS)
--------EXTENDED--------
Windows C: (NTFS) 5GB max! (ja się mieszczę na 2,44GB)
Windows D: (Fat16 lub NTFS*) 3GB swap + temp
/var - 5GB (ReiserFS) (warto, bo zawartość tego katalogu się nieustannie zmienia)
/home - 40GB (ReiserFS)
/tmp - 10GB (ReiserFS) (lub 5, jeśli nie nagrywasz dwuwarstwowych DVD)
Windows E: (NTFS) - 20-50GB na aplikacje

A dalej, to już hulaj dusza.

* Szybkość albo bezpieczeństwo - jeśli wybierzesz FAT, a z komputera korzysta ktoś inny, to ma wgląd w Twoje pliki tymczasowe. Z drugiej strony wystarczy minimum wiedzy, by przy lokalnym dostępie odczytać sobie te pliki nawet, jeśli sa umieszczone na NTFSie.

I oczywiście GParted. Używam go bardzo często i bezproblemowo. Dżyszla się POPRa naczytał ;-)

GnoM

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 18:51:48 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 18:55:48 po raz 1-wszy przez: _domestos_
« Opcje

Buahahah - Gnom, gratulacje, rozłożyłeś mnie - myslałem, ze Dzyszla poszalał - ale przebiłeś drania :lol: :-D :kawa: :kawa:

Porozbijane na maxa, ale coz - skoro tak uważasz i doradzasz - bede myslał, za jakis czas wyda mi sie to dobrym rozwiązanie i wcale nieprzeładowanym.

DL - w sumie nie nagrywam, ale nagrywarka ma mozliwosc - a te pare gb mnie chyba nie zniszczy :-)

fat czy ntfs - fat szybszy, tak? bezpieczenstwo? nie demonizujmy, nie przechowuje jakichs tajnych danych. ktos inny? Nikt, tylko - ojciec i sostrzenice i reszta ferajny ma drugi komoputer - powolny, ale wolny ode mnie - mojej "lodowki" nikt sie nie dotyka. :]

z Gnomowymi szalenstwami wychodzi 164gb - czyli dobre 200 gb zostaje. Warto to zostawi linuxowi czy lepiej windowsowi? A moze e:\ zrobić 100gb? Badz co badz, na dana chwile mam jeszcze prawie 70gb wolnego - a bałagan tam wiekszy niż w rzadzie pewnego kraju ;-) czyli zostałoby jeszcze kolejne 70gb+20, gdy bedzie porzadek.

Ok, czyli Gnom rozpisał co i jak dokładnie. Teoretuzując - za pare miesiecy modernizuje sprzet - plyta, grafa, pamiatki i procek; moge sobie pozwolic na lepciejsze gry, wiecej ich instaluje. To przemawia za wieksza iloscia papu dla windowsa. Dostep spod linuxa jest, ale nieco wolniejszy.

Bedzie trzeba przemyslec - a najwyzej kupi sie kolejny dysk i pogrzebie z raidem albo cus ;-)

Dzieki :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :kawa: :kawa: :kawa: :kawa: :herbata: :herbata: :herbata: :herbata:

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:01:19
« Opcje

Cały sens dzielenia na partycje polega na tym, że dane, które najczęściej bywają potrzebne w tym samym czasie, leżą blisko siebie w obszarze ograniczonym partycją o rozmiarze wystarczającym + margines rozwojowy.

Dlatego lepiej zrobić partycję 20GB na aplikacje + 200GB na multimedia i różne inne smieci, niż jedną partycję 220GB, gdzie pliki gier będą przemieszane z empetrójkami, a w efekcie podczas grania lub sluchania muzyki, głowica będzie szaleć po obszarze połowy dysku.

GnoM

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:02:19
« Opcje

Ja zakładałem wersję bez rozbijania na partycje katalogów. Bałems ię to zasugerować ;-)

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:08:54
« Opcje

Zawsze jakaś nowa umiejętność ;-) :-)

Tak się trochę łamię z tą głupią Windą i chyba jednak przeniósłbym francę w całości za linuksowe partycje. W końcu to i tak się zmieści na początku drugiej ćwiartki dysku. Przy małej partycji systemowej spadek wydajności powinien być żaden, za to sensowniej będzie.

GnoM

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:25:30
« Opcje

Hmmm... na dobra sprawe aplikacje windowsowe to beda stricte groszowe sprawy - pare gb. GRy - juz nieco wiecej. NCQ - plyta nie obsluguje.

Kolejnosc, Gnomie, dokładnie taka, jak podałeś, tak?

Pozostaje tylko kwestia E:\ i dalszych. Multimedia - pod linuchem - wiec rfs, spod windowsa da sie to jakosc odczytac. Czyli na multimedia zostałoby wtedy 3x70 albo inna kombinacja ma multimedia i 42gb na e:\.

Przyznaje sie - zgłupiałem koniec konów :-o :-|

Ciagle mnie kusi, zeby dac wiecej gb windowsowi na gry - tak na wszelki wypadek, zeby nie było sytuacji, ze na multimedia zostaje wuchta miejsca w rfs a pod windowsem w ntfs brakuje miejsca. Niby jest gparted potem, ale...co od poczatku to od poczatku, gparted nie pozwoli chyba powiekszyc partycji, gdy za nia jest kolejna. Chyba.

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:30:10
« Opcje

20 GB Ci wystarczy, uwierz!

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:36:06
« Opcje

Tak, kolejność taka, jak podałem, z tym, że Win wylatuje za Linucha:

/boot
swap
/
--------EXTENDED--------
/var
/home
/tmp
C:
D: (temp)
E:

{Multimedia}
------------------------

Cytat:

gparted nie pozwoli chyba powiekszyc partycji, gdy za nia jest kolejna.

Pozwoli.

Serio uważasz, że 30GB to za mało na stare gry? A ileż Ty ich zamierzasz instalować?

GnoM

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:40:47
« Opcje

G_no_Mie, niby Windows od wersji podajże 2k nie buntował się przeciw instalacji na partycji logicznej, ale ja bym go wolał jednak na podstawowej umieścić.

I jeszcze jedna uwaga - najpierw instaluj Windowsa potem Linuxa! Ergo - lepiej użyj normalnego programu partycjującego :]

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:47:42
« Opcje

Cytat:

G_no_Mie, niby Windows od wersji podajże 2k nie buntował się przeciw instalacji na partycji logicznej, ale ja bym go wolał jednak na podstawowej umieścić.

Mój XP jest zainstalowany na rozszerzonej. Nie protestował ;-)

Instalacja - oczywiście wg zasady, że zaczynamy od systemu najgłupszego :-)

Dlatego partycjonowanie przy pomocy Gparted, by można było za jednym zamachem przygotować partycje dla każdego z systemów.

GnoM

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 19:51:43 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 19:54:12 po raz 1-wszy przez: _domestos_
« Opcje

kilka, kilkanascie - to glownie wszelkie rzeczy z tych tanich serii wydawniczych - settlersi, fallout, myth, herosi, hitman 1, sagi bg czy icw etc.

Sprawdzałem - na dzien dzisiejszy w program files samym mam prawie 40gb - sam nawet juz nie wiem co tam zalega, balagan jednak jest okropny - to inna sprawa. mozliwe, ze znajduja sie tam jakies programy, ktore uzylem raz w zyciu albo sciagnalem i zainstalowałem, bo moze sie przydac i darmowe.

Czasami mam tak, ze instaluje jakąs gre, gram prze tydzien, dwa - nudzi mi sie - ale zostawiam ja, wracam za jakis czas - dysk dotychczasowy w sumie wystarczał na tyle, ze mogłem sie nie przejmowac miejscem i wracac do niej w akzdej chwili, kiedy bede miał ochote.

*** Dodano o 19:54:12: *** (Autoscalanie)

A dzielenie - tak, gparted spod livecd ubuntu powinien dac rade - a jesli jakims cudem nie da - w co nie wierze, ale moze jakies ograniczenia mu wepchneli albo cus - to sciagnac łobuza i wypalic na cd-rw nie problem przecie :-)

AvatarZarejestrowany, zwieszony _qlus_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.22.102.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 20:57:33
« Opcje

Mała sugestia dotycząca swapa. Nie rób takiego dużego. Nie wiem ile masz ramu, ale myślę że 512mb swapa to dość. Zawsze możesz zrezygnować z klasycznego partycji swap i zrobić plik wymiany na innej partycji.

Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 21:00:55 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 19 lipca 2007, 21:01:42 po raz 1-wszy przez: _domestos_
« Opcje

Dlaczego? :-)

Ramu mam 512, jak odzyskam od kumpla - wtedy 1gb. Przy ew modernizacji - bedzie 2gb.

AvatarZarejestrowany, zwieszony _qlus_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.22.102.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 lipca 2007, 21:42:45
« Opcje

Uruchomione Fx z 12 kartami, Claws-mail, Thunderbird, Terminal, magisterka otwarta w OO.org, jakiś plik w gimpie, rozdział książki w Acrobacie, muza leci w Audacious, pidgin (komunikator), skype. Środowisko xfce, zajęte 450MB ramu.
System ruszał mi swap gdy grałem w jakies strzelanki 3D. Będziesz miał 1GB ramu, więc swap powinien pozostać dziewiczy :-)

Idź do strony:123Następna »

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek