Forum

partycjonowanie, 2 dyski, 3 systemy

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Wątek Forum > Porady > Oprogramowanie, systemy operacyjne > partycjonowanie, 2 dyski, 3 systemy

Idź do strony:1
Ocena: (Ocen: 0)
Wypowiedzi 1 - 17 z 17
 Zarejestrowany Sbstn-S Mężczyzna Kopiuj nick (83.25.72.*) |  
Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 12:13:00
« Opcje

Dzień dobry. :-) Przejdę od razu do rzeczy.

Stawiam nowy komputer, 2 dyski, SATA 160GB, PATA 320GB. SATA ma być podstawowym dyskiem, PATA będzie czasem wyjmowany. Na SATA ma stać WinXP (już jest na 10GB partycji NTFS) i Ubuntu, na PATA stoi już WinXP (nie wiem jaki rozkład, wielkość, rodzaj partycji). Jak optymalnie to skonfigurować?

Co do SATA (bo tylko na niego raczej mam wpływ) po 10GB podstawowej NTFS myślałem o gdzieś 3GB swap Linuxa, potem z 30GB na ext3 podmontowane jako / (czy lepiej dać więcej partycji i odrębnie np /home ?), potem partycja rozszerzona i dyski logiczne... no właśnie, jakie? NTFS dają mi większe bezpieczeństwo, możliwość pracy na plikach ponad 4GB (zdarzają mi się takie), ale z drugiej strony boję się o sprawę zapisu pod Ubuntu (choć teoretycznie jest działający sterownik). FAT32 z kolei to większa kompatybilność, ale chyba nic poza tym.

Zostaje jeszcze sprawa uruchamiania tego ustrojstwa, jak już napisałem, dysk SATA będzie na stałe zamontowany, PATA będzie wyjmowany. Czy wystarczy, że mając zainstalowane oba dyski, zainstaluję Ubuntu i on już ustawi sobie GRUB-a? Czy lepiej ręcznie konfigurować menadżera uruchamiania?

Jeszcze jedna (dziwna, wiem) sprawa, mianowicie: dobrze by było, gdyby XP uruchomiony z PATA nie widział niczego co jest na SATA. Już tłumaczę dlaczego, PATA jest mojego młodszego brata, który robi wszystko na odp***rz, nie dba o system, więc boję się, że mógłby namieszać.

Uff, sporo napisałem, czekam na rady i z góry dziękuję. :-)

dewizę mieć: w straconej trzeba walczyć sprawie
marzeniem żyć, tak przecież najciekawiej
potężnym strach dać, maluczkim dawać pokrzepienie
wciąż naprzód iść i nie mieć czasu na zmęczenie
wyszczerbić miecz, lecz czyste mieć sumienie

Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 12:13:01

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.238.128.*) |  
Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 12:23:07 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 27 października 2007, 12:30:41 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Co do Linuxa to zależne od wykorzystania. Najczęściej w domowych zastosowaniach wystarczy jedna partycja (poza swapem). Ale swap po co taki duży?! spokojnie wystarczy 1GB. (a przy większej ilości pamięci nawet mniejszy).

Różnice pomiędzy NTFS a FAT32 sam opisałeś wystarczająco do podjęcia wyboru - tego musisz dokonać sam - wszystko zależy od Twoich priorytetów.

Podczas instalacji Ubuntu (ergo Gruba) miej podłączone oba dyski. Nie zaszkodzi mu, gdy zniknie jeden (choć w menu dalej będzie widoczny). Oczywiście instalujesz na samym końcu.

Sprawa niewidoczności - może być problematyczne. Najlepszym rozwiązanie byłoby założenie hasła na dysk, ale na to pozwalają tylko firmware (i to niektóre) dysków do laptopów. W przyapdku NTFS zawsze możesz założyć hasło na partycję, ale istnienie i tak będzie znane. Można jeszcze w samym Windowsie ukryć dysk, ale tylko dla explorera - programy niskiego poziomu odwołań do dysku i tak będą widzieć. Gdzieś w rejestrze sie to zmieniało - zerknij tutaj: http://www.agavk.p9.pl/strony/win_ukrywanie.php

*** Dodano o 12:30:42: *** (Autoscalanie)

Aha, jeszcze taka opcja jest

(start / uruchom: gpedit.msc)

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 12:31:26
« Opcje

Dzięki Dżyszla. :-) Zabieram się do czytania artykułu. Sprawa niewidoczności nie jest priorytetowa, obaczym. :-) GParted ściągnięte, teraz jeszcze postaram się rozrysować na kartce rozkład partycji. Ze swapem chyba rzeczywiście trochę przedobrzyłem. Jeszcze raz dzięki za radę. :-)

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.238.128.*) |  
Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 12:38:46
« Opcje

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

AvatarZarejestrowany, zwieszony G_no_M Mężczyzna Kopiuj nick (83.4.224.*) |  
Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 13:39:34
« Opcje

Nie napisałeś, który system ma być pierwszym.

Ale na pewno 10GB na windowsową partycję, to jest co najmniej o połowę za dużo. Rzuć okiem tutaj: [NTFS] Junction - sposób na małą partycję systemową

GnoM

Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 14:18:23
« Opcje

Pierwszy ma być XP z dysku SATA. Poradnik czytałem, ale rzecz w tym, że z tego komputera mimo wszystko będą głównie korzystać moi dwaj bracia, więc nie wiem, czy to nie okaże się zbyt dla nich skomplikowane w zrozumieniu. :-P

Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 15:18:02 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 27 października 2007, 15:19:14 po raz 1-wszy przez: G_no_M
« Opcje

EEE tam, skąd ten brak wiary we własną krew? ;-)

Dobrych nawyków należy uczyć i to im wcześniej, tym lepiej :-) Wersja podziału z większą ilością wyspecjalizowanych partycji jest korzystniejsza, ale wymaga poznania podstaw działania obu systemów. Opcja z jedną partycją na Windę, drugą na Pingwina i trzecią na magazyn jest dla osób, którym nie zależy na wydajności i bezpieczeństwie danych i nie zamierzają w te problemy wnikać. Trzeba dokonać wyboru.

GnoM

Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 17:11:00
« Opcje

Na razie zrobiłem tak:
[10gb ntfs] [2gb swap] [30gb ext3] [(50gb ntfs) (50gb ntfs) (7gb z kawałkiem fat32)]
Optymalne raczej to nie jest, chyba rzeczywiście systemowa pierwsza trochę za duża (u mnie jest 5gb i wystarcza :-) ), ale nie wiem, czy chce mi się teraz ją zmniejszać (wiem, leeenistwo, ale postawienie XP od nowa, wgranie łatek i sterowników to jednak trochę trwa :-P ), tudzież czy dla postawionego, zaktualizowanego i osterownikowanego ;-) XPka wyszłoby to na zdrowie.

Przynajmniej u mnie samego junction pewnie zacznę stosować, do tej pory po prostu starałem się ręcznie instalować co się da na innej partycji. :-)

Zatem... poprawiać układ partycji? Czy może tak zostać?

AvatarZarejestrowany, zwieszony _qlus_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.22.90.*) |  
Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 17:50:36
« Opcje

Swap za duży, ile masz ramu?

Wypowiedź dodana: 27 października 2007, 19:12:07 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 27 października 2007, 19:12:31 po raz 1-wszy przez: G_no_M
« Opcje

Duży swap ma sens, jeśli użyć tego tricku i umieścić na nim windowsowego tempa. Korzystam z tego sterownika od tamtego czasu i świetnie się spisuje.

GnoM

Zarejestrowany Sbstn-S Mężczyzna Kopiuj nick (83.25.64.*) |  
Wypowiedź dodana: 18 stycznia 2008, 13:24:06
« Opcje

Odświeżam z nową treścią. :-) Zebrałem się żeby samemu kupić sobie dysk, wybór padł na Samsunga 400 gigabajtowego. Obecnie mam też Samsunga, ale 80, układ partycji wygląda tak:

Zastanawiam się teraz jak ułożyć na nowo partycje. Chodzi mi po głowie, żeby na nowym dysku postawić Ubu i Win tak jak na starym, a nowy zostawić do eksperymentów (jakieś BSD, może Solaris?). Albo na nowym Win, stary na pół między Ubu i jakąś egzotykę. Jakieś inne sugestie? Aha, Ubu świetnie radzi sobie z zapisem na NTFS, NTFS-3G działa jak marzenie. :-)

Zarejestrowany Soul Mężczyzna Kopiuj nick (83.6.105.*) |  
Wypowiedź dodana: 18 stycznia 2008, 15:06:52
« Opcje

A nie byłoby najlepiej swap ustawić na drugim dysku? Czyli albo na przemian, albo wszystkie systemy na jednym i swap Win oraz Linuksa na drugim.

Duszołap

Zarejestrowany Sbstn-S Mężczyzna Kopiuj nick (83.25.95.*) |  
Wypowiedź dodana: 24 stycznia 2008, 15:50:12
« Opcje

Wykombinowałem, na podstawie wątku Domestosa i rad Gnoma głównie, coś takiego.

--primary--
/boot
/swap
/
--extended--
/var
/home
/tmp
c: system
d: swaptmp
e: programy
f: dane
g: fat32

Tylko jeszcze zmienię d: na fat16. Głównie wzorowane na propozycji Gnoma. Jakieś uwagi? Stary dysk przeznaczam na eksperymenty (FreeBSD) i magazyn przenośny.

Wypowiedź dodana: 24 stycznia 2008, 16:26:56
« Opcje

Dobra, podłączyłem nowy dysk pod sata1, stary pod sata2, wrzucam płytkę z Windą do napędu, informuje mnie, że nastąpi wykrycie sprzętu, po czym czarny ekran. Więc odłączam stary dysk. To samo. Płytka do drugiego napędu optycznego. To samo. Podłączam z powrotem stary dysk pod pierwszy port sata, nowy pod drugi. Zapomniałem wyciągnąć płyty instalacyjnej Windy z napędu, instalacja ruszyła. O.o Jak to wytłumaczyć, że instalator WinXP sp1 rusza tylko, jeśli stary dysk jest podpięty jako pierwszy?

AvatarModerator _domestos_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.20.228.*) |  
Wypowiedź dodana: 24 stycznia 2008, 17:20:24
« Opcje

Emulacja primary master etc - mozliwe, ze to :-).

Czesto sie przepraszasz z windowsem i uzywasz go? bo jesli tak - to moze warto dac go blizej poczatku?

SYGNATURA ZOSTAŁA USUNIĘTA PRZEZ MODERATORA

Wypowiedź dodana: 24 stycznia 2008, 18:04:12 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 24 stycznia 2008, 18:04:39 po raz 1-wszy przez: Sbstn-S
« Opcje

Szybkie przepartycjonowanie, ustawienie jako pierwszej partycji ntfs, instalator WinXP sp1 rusza. Magia. :]

Wypowiedź dodana: 24 stycznia 2008, 23:31:37 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 24 stycznia 2008, 23:47:16 po raz 1-wszy przez: Sbstn-S
« Opcje

ARGH, wściec się można. Zainstalowałem XP sp1, chcę doinstalować sp2 i napęd nie może czytać. Z oryginalnego, tłoczonego nośnika. :-/

edycja:
Za chwilę coś mnie trafi, sp2 ściągane z serwera MS leci jak krew z nosa, 5 KB/s. :-/

Idź do strony:1

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek