Forum

Matura ustna z nutą fantasy

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Wątek Forum > Pogaduchy > Matura ustna z nutą fantasy

Idź do strony:12Następna »
Ocena: (Ocen: 0)
Wypowiedzi 1 - 25 z 43
AvatarZarejestrowany, zwieszony Currtis Mężczyzna Kopiuj nick (0.0.0.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 16:33:13
« Opcje

Podczas jednej z ostatnich dyskusji z Duszołapem o fantasy, a co za tym idzie też zbliżającej się wielkimi krokami maturze ustnej, padła propozycja, aby też na tym forum otworzyć wątek z dyskusją, ot, może padną ciekawe pomysły...

Przechodząc do rzeczy. Mam temat "Kreacja głównego bohatera w literaturze fantasy. Omów na wybranych przykładach". Do tej pory, również dzięki dyskusjom na innych forach, doszedłem do wniosku, że najlepiej byłoby skupić się głównie na różnicach w przedstawieniu postaci, a zarazem wykazaniu, że nie każdy bohater jest sztampowy i pusty w środku. Tutaj na pewno pojawi się obraz "monstrum, które jest bardziej ludzkie od niejednego człowieka" w postaci Wiedźmina, na pewno będzie potrzebny też przykład bohatera wyidealizowanego bądź na wskroś przesiąkniętego złem. Jako że zawsze odrzucałem na bok książki oparte na takich jednostkach teraz mam problem...ma ktoś jakiś pomysł?

Dodatkowo-może jakiś pomysł, jak całą prezentację można urozmaicić? Na wszystkie propozycje jestem otwarty. Wszystkie rozpatrzę ;-)

A...w jednym wypadku nie dam się przekonać-Tolkien mnie drażni i nie chcę o nim mówić przez 15 minut ;-)

Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 16:33:14

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.238.128.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 16:47:05
« Opcje

Ja niestety nie uprawiam tego gatunku pisania :-P Szkoda, że tylko w literaturze, bo film też by ładne pole do popisu dał...

A co ze Starym Portierem? :-) Myślę, że siła przebicia tak duża, że łatwo będzie coś na nim oprzeć :-) Ciekawe by też było dzieło :Niekończąca się historia" na podstawie której powstała słynna filmowa "niekończąca się opowieść"

Ale generalnie się zastanawiając, to dostrzegam jedną pułapkę - pomylenie s-f z fantasy :-)

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 16:55:53
« Opcje

Film? Jak najbardziej, może posłużyć zawsze jakoś tło, jakiekolwiek urozmaicenie byłoby na pewno mile widziane przez komisję. Tylko tutaj jest problem-najlepiej byłoby, jakby postać pokazywana na ekranie laptopa czy na rzutniku pokrywała się z postacią, o której mówię w danym momencie, a jako że filmy fantasy to zazwyczaj gnioty. Przykładowo takiego Żebrowskiego w postaci Wiedźmina trochę dziwnie byłoby mi pokazywać z moim mniemaniem o tym "filmie" ;-)

Co z Potterem? Może i ma siłę przebicia, ale...istotne jest również, żeby jak najmocniej zainteresować komisję. Tutaj najlepiej sprawdza się zasada, że należy mówić o rzeczach nowych, o których wcześniej albo nie słyszeli albo nie mają dokładnie wyrobionego zdania. Tak więc HP odpada ;-)

SF z Fantasy na pewno nie pomylę...

AvatarModerator _domestos_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.20.252.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 17:14:52
« Opcje

http://en.wikipedia.org/wiki/Drizzt_Do'Urden - rozwaz. Podejrzewam, ze komisja nie bedzie znała - mozesz ubarwic savem z bg2, ze spotkaniem tegoz wlasnie ;-). Bedzie, niewatpliwie, niesztampowo ;-).

Inna sprawa, ze drizzt jest jednak wzglednie ugrzecznionym bohaterem. Pozytywnym, na pewno.

SYGNATURA ZOSTAŁA USUNIĘTA PRZEZ MODERATORA

Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 17:32:39
« Opcje

I cholernie linowym ;-)

Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 17:40:27
« Opcje

Stalym w pogladach ;-). No i swietnie macha stala, dobry drow, te sprawy ;-).

Jak uważasz. Jesli sie chce - mozna go niezle pokazac. Ok, wielu tak mozna - ale nie czepiajmy sie ;-).

Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 17:49:53
« Opcje

Tu zdania są podzielone-sam osobiście omijałem nieco książki Salvatore, a inni nie mogą się zdecydować-według jednych jest postacią interesującą, według innych wyjątkowo sztampową i nieciekawą. Mógłbyś bardziej rozwinąć co mógłby wnieść nowego?;)

Zarejestrowany Soul Mężczyzna Kopiuj nick (83.6.104.*) |  
Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 18:44:04
« Opcje

Willow
http://www.osloskop.net/r/1432.html

Uwaga! Wersja na jednej plycie jest po włosku! Mam nadzieje ze ta na dwoch nie ;-)

Duszołap

Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 19:40:07
« Opcje

Poczytaj, warto - chocby pierwsze 3 tomy - szybko wchodza, ciekawe sa, znac metamorfoze, poniekad cwiczenia i prace nad soba, dazenie ku powierzchnii etc

Wypowiedź dodana: 19 listopada 2007, 20:03:14
« Opcje

Masz w swojej biblioteczce? Zwracam koszta wysyłki oczywiście ;-)

AvatarZarejestrowany, zwieszony Elrond_87 Mężczyzna Kopiuj nick (0.0.0.*) |  
Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 19:52:51
« Opcje

A może postać Raistlina Majere? Mag o mrocznej duszy, uparcie dążący do celu, potrafiłby zabić własnego brata - a jednak... w głębi duszy dobry człowiek... Nie trzeba czytać całości DragonLance, wystarczy "Kuźnia Dusz". Ewentualnei "Kroniki braci"

Film - na prezentacji nie pchaj klipów, daj jakieś kadry. Można zarazem pokazać więcej, i mieć więcej czasu na mówienie. Poza tym - różnie bywa ze sprzetem, zawiesi sie podczas ładowania/odtwarzania i kicha. Z poczatku miałem wstawiać klipy z Władcy do swojej ale zrezygnowalem, bo za duże ryzyko.

Never ending story trudno dostać w postaci książki.

Sapkowski napisałem taki artykuł "Ratujmy Elfy" tam wymieniał dużą ilość bohaterów fantasy jeśli mnie pamięć nie myli.

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 20:30:03
« Opcje

Może zacznę od linków do tego samego tematu na innych forach:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=139&w=71062691
http://www.forum.strefarpg.pl/index.php?showtopic=3033&pid=38500&st=0&#entry38500

A teraz do Ciebie Elfie...
Z DragonLance nie miałem do czynienia-biblioteki, z których korzystam nie miały sagi w swojej ofercie. Dodatkowo-nie mam na tyle czasu, żeby czytać każdą książkę, którą polecają mi na forach-można prosić o jakąś dokładniejszą argumentację i, o ile to możliwe, jakieś skrótowe wykazanie, że właśnie Raistlin pasuje bardziej pod temat od postaci wymienionych przez innych(zwłaszcza ze strefy rpg).

Odnośnie sprzętu-na pewno będę odpowiednio ubezpieczony. Poza szkolnym lapkiem będę miał pewnie dostęp do swojego, tak więc ryzyko, że padną oba będzie bliskie zeru ;-) Myślałem też o jakiejś prezentacji w powerpoincie czy wykorzystaniu rzutnika, ale brakuje mi nieco pomysłów. Wolę jednak gadać niż tracić czas na dodatki, które do treści raczej wiele nie wniosą...

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 21:37:38 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 21 listopada 2007, 21:38:53 po raz 1-wszy przez: Elrond_87
« Opcje

Tak nawisem mówiąc to Never Endinh Story, miało o wiele lepsze efekty niż nakręcony 3 lata później Willow.

Dlaczego Raistlin... trudno to tak w skrócie napisać.
- postać niejednoznaczna, nie można określić go jako dobrego lub złego, posępny mag o mrocznej duszy, który jednak mógł i potrafił czynić dobro
- przedstawione jest całe jego życie, od małego
- Raistlin nie jest "Gandalfowaty", odbiega od klasycznego wizerunku maga w kapeluszu i z brodą...
- można opisać dwie postacie na raz, Raistlina i jego brata Caramona, chorowity, wątły mag o wielkiej mocy (przepalcil drogą do magii zdrowiem) i rosły, napakowany wojownik, kochający brata ponad wszystko, razem stanowią zagrożenie, łączą w walce miecz i magie
- uparcie dąży do celu, jak to sie mówi "po trupach"
- kilka pobocznych w wątków - zakochany mag, też rzadkość...
- ogólnie postać wyróżniająca ca się na tle innych tego typu, sam język powieści też dobry

Poczytaj o nim, jest wiele artykułów, a nuż to jego wybierzesz. A nwet jeśli nie, to polecam kiedyś sięgnąć po Dragonlace, jednakże praktycznie tylko autorstwa Weis - Hickam

AvatarZarejestrowany, zwieszony Raistlin Mężczyzna Kopiuj nick (83.5.165.*) |  
Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 21:44:00
« Opcje

Raistlin jest zły i będę się przy tym upierał. Na czym niby miałaby polegać jego dobroć? Kawał chu** i tyle.

Athlon 64 X2 EE 3600 // MSI K9AGM2// 2*1024mb PC-800 Patriot CL5// Samsung 160gb //Chieftec GPS-400AA-101A

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 21:55:05
« Opcje

Polemizowałbym... Nie jest taki do końca zły. Miewa przebłyski dobroci. W tej chwili nie podam dużo konkretnych arguementów, bo minęły 3 lata od czasu gdy miałem sage w łapkach, muszę zdjąć z półki:P

- epidemia w Solace, Raist pomaga
- wątek targu i tej fałszywej kapłanki i religii (jakoś tak tam było), pamiętam jak raist pociesza ta matkę, której dziecko (z półelfem chyba)umarło
- ostatecznie to Raistlin walczy z Takhisis schodzi do otchłani, nigdy do niej nie dołączył

Szczerze - to Kitiara była tez fajna...

AvatarZarejestrowany, zwieszony G_no_M Mężczyzna Kopiuj nick (83.30.141.*) |  
Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 21:57:28 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 21 listopada 2007, 21:59:29 po raz 1-wszy przez: G_no_M
« Opcje

Currtis> Gdy będziesz opracowywał wiedźmina, koniecznie zwróć uwagę na to, jak w każdym tomie zmienia się rysunek postaci. Jak autor traktuje wymyśloną przez siebie postać, jak ją początkowo pieczołowicie kształtuje, jak współczuje, gdy Geralt upada, jak nabiera dystansu, gdy ten postanawia się zamachnąć motyką na słońce, wręcz zaczyna z niego kpić, czyni go prawie bohaterem reportażu, by wreszcie oddać mu sprawiedliwość, gdy jego konsekwentna postawa zaprowadziła go tam, gdzie tego chciał. To wszystko ładnie widać w sposobie narracji, który się przez cały czas zmienia. Kapitalny zabieg, który sprawia, że mamy wrażenie, iż cała historia jest nam opowiadana na bieżąco.

Właściwie pięcioksiąg załatwiłby Ci cały temat, możesz go spokojnie użyć jako kręgosłupa dla swojej prezentacji.

GnoM

Zarejestrowany Soul Mężczyzna Kopiuj nick (83.6.137.*) |  
Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 22:24:09
« Opcje

Jesli chodzi o Raistlina, to stał się trochę bardziej zrozumiały w ostatniej częsci. A miedzy 3, a 4 jest kolejna saga, chyba trzy części i czytałem 4 nierozumiejac co sie dzieje. Raist jest taką zagadką. Niewiadomo, co on właściwie zamierza.

Jednak nie ździerżysz tego, bo oprócz Raistlina tam nie ma nikogo. Jest to książka pisana na podstawie systemu RPG i przez długi czas drużyna, podział klas itd. może doprowadzic do szewskiej pasji. Ostatnia czesc byla juz jednak naprawde ciekawa. Paladyn złego boga i inne fajne rzeczy. No i Fizban, postac epizodyczna, ale kolejna zagadka (niestety odgadłem w połowie, ale co zrobić ;-)).

Szkoda byłoby jednak psuć sobie zabawę, jesli kiedys mialbys to czytac i teraz czytac cos co dzieje sie przed chyba pierwszą częścią i po ostatniej...

Duszołap

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 22:39:06 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 21 listopada 2007, 22:39:31 po raz 1-wszy przez: Elrond_87
« Opcje

Pomiędzy trzecim tomem kronik (Smoki Wiosennego Świtu ) a czwartym (Smoki Letniego Płomienia) jest chyba trylogia "Legendy":
- Czas Bliźniaków
- Wojna Bliźniaków
- Próba Bliźniaków

Ale jej nie czytałem. Znam tylko "Kuźnie Dusz" i cztery tomy Kronik.

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 22:39:28 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 21 listopada 2007, 22:40:23 po raz 1-wszy przez: Soul
« Opcje

Cytat:

Kapitalny zabieg, który sprawia, że mamy wrażenie, iż cała historia jest nam opowiadana na bieżąco.

Ech, dawno czytalem i nie załapałem wtedy. Myślałem, że powieść jest po prostu gorsza ;-) Potem miałem pierwszą lekcję polskiego w liceum (4 klasa...) i ostatnia część mnie wykonczyla. O 200 stron dziwnych wątków za duzo nawciskał i nie podobało mi się zakończenie, gdzie zginęło tyle postaci.

*** Dodano o 22:40:23: *** (Autoscalanie)

A o czym są Kuźnie Dusz?

Duszołap

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 22:43:27 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 21 listopada 2007, 22:43:56 po raz 1-wszy przez: Elrond_87
« Opcje

"Kuźnia Dusz" - tam miało byc "ę", opisuje dzieciństwo Raistlina, Caramona, Sturma, Kitiary i spółki. Dowiadujemy sie jak poznali się Flint i Kender. Jak Raistlin uczył sie magii, jak stal się magiem i ile go to kosztowało.

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 22:47:19
« Opcje

Cytat:

Jak Raistlin uczył sie magii, jak stal się magiem

A wyprawa do wieży magów?

Duszołap

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 22:49:09 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 21 listopada 2007, 22:49:39 po raz 1-wszy przez: Elrond_87
« Opcje

Chodzi ci o Wieże Wielkiej Magii (tak sie chyba zwał ów budynek), W "kuźni" Raist z Caramonaem tam jadą, bo Raist przechodzi tam próbę, zdobywa laskę Magiusa, i zostaje magiem.

Wypowiedź dodana: 21 listopada 2007, 23:34:05
« Opcje

Aha, to o czym sa "Legendy"?

Duszołap

AvatarZarejestrowany, zwieszony Raistlin Mężczyzna Kopiuj nick (83.5.144.*) |  
Wypowiedź dodana: 22 listopada 2007, 08:21:54
« Opcje

Duszyczko zapomniałeś o jednym bardzo ciekawym bohaterze z Dragonlance ;-) Jeśli chcesz to mogę Ci powiedzieć, kim był Fizban, bo to chyba wyjaśniło się jakoś pod koniec.

Athlon 64 X2 EE 3600 // MSI K9AGM2// 2*1024mb PC-800 Patriot CL5// Samsung 160gb //Chieftec GPS-400AA-101A

Wypowiedź dodana: 22 listopada 2007, 11:55:37
« Opcje

Napisałem: No i Fizban, postac epizodyczna, ale kolejna zagadka (niestety odgadłem w połowie, ale co zrobić ;-)).

Nie musisz wyjasniac :-)

Jaki bohater?

Duszołap

Idź do strony:12Następna »

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek