Forum

Konfigurowanie Dos'a

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Wątek Forum > Porady > Oprogramowanie, systemy operacyjne > Konfigurowanie Dos'a

Idź do strony:1
Ocena: (Ocen: 0)
Wypowiedzi 1 - 7 z 7
 Zarejestrowany, zwieszony pdsa Kopiuj nick (83.15.194.*) |  
Wypowiedź dodana: 5 grudnia 2007, 09:35:11
« Opcje

Dobry wieczór
Piszę tu ponieważ w chwili obecnej nikt się Dos'em ,,prawie,, nie interesuje.Mam nadzieję,że ktoś mi coś doradzi ,ewentualnie podpowie; ale od początku o co chodzi.
Mam prośbę do FORUMOWICZóW
i zarazem kłopot...
mianowicie:
chcę uruchomić komputer:
(procesor466,64mb RAM, CD-ROM,(2 X HDD np: 1,6gb i 4,3gb),współpraca z drukarką )
zawierający dwa fizyczne dyski z identyczną zawartością - z czego np;drugi dysk chciałbym za hasłować i mieć dostęp do niego tylko ja.
A dysk pierwszy ...może być primary i byłby ogólnodostępny.
Co do organizacji dysku(ów) to system ma na sobie DOS'a, NC5pl, Win3.11 i MsWorks'a 3,00.
Po odpaleniu komputera mamy możliwość wyboru logowania się w dysku 1 lub w dysku 2.
Komputer logując się / obojętne czy dysk 1 czy 2 /powinien zalogować się w MsWorks-ie,
mieć możliwość migracji z Windowsa do Nc i z powrotem.
Dostęp do CD-ROMu z DOSa i Windowsa.
Powinien działać stabilnie np: podczas wydruku w Worksie i jednoczesnym pisaniu w nim
(64MB???-może mało/.
W związku z powyższym podjąłem działanie, kłopot tkwi w dobraniu boot menagera XOSL'a(mam z nim kłopot!!!)-- Smart'a??
oraz w odpowiednim ustawieniu autoexec'a i config'a.

Czekam na odpowiedź i
z góry dziękuję za pomoc ...
przeczytanie i poświęcenie czasu.
pdsa

Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 5 grudnia 2007, 09:35:12

Zarejestrowany AlvinR Mężczyzna Kopiuj nick (83.31.197.*) |  
Wypowiedź dodana: 5 grudnia 2007, 16:06:54 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 5 grudnia 2007, 16:08:55 po raz 1-wszy przez: AlvinR
« Opcje

64 MB pamięci RAM?

To nie jest mało
To jest jak na DOS-a 6.22 dużo za dużo :-) i bez porządnego menagera pamięci DOS [a tym samym Win-3.11] będzie ci po prostu głupiał.

W czasach DOSa najlepszym managerem pamięci był Quarterdeck Extended Memory Manager - czyli QEMM w wersji o ile pomnę6 lub 7 ale siódemka chyba jednak była dla Win-95.

Dlatego jeżeli koniecznie chcesz na tej maszynie postawić DOSa, to musisz poszukać tego programu.

Tu masz link do QEMM-9

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.238.128.*) |  
Wypowiedź dodana: 5 grudnia 2007, 16:56:19 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 5 grudnia 2007, 16:57:45 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Problemów tu zostało przedstawionych wiele. Postaram się to rozbić:

1. Dostęp do dysku na hasło
Tutaj trzeba by poszukać odpowiedniego oprogramowania pod DOS, który szyfrowałby zawartość dysku. Z tym może być problem ze względu na specyfikę systemu operacyjnego.
Alternatywnym rozwiązaniem byłoby znalezienie boot menagera, który by taką opcję udostępniał jednocześnie ukrywając partycje. I w tym momencie pojawia się okazyjnie druga kwestia - w systemie DOS ukrywanie partycji może okazać się niezbędne do właściwej pracy przy wymaganiu startowania z jednego lub z drugiego dysku.
Trzecie rozwiązanie to dysk posiadający w swoim oprogramowaniu opcję blokowania dostępu. Jednak musi z tym współgrać BIOS płyty głównej. Coś takiego stosuje się np. w notebookach.
Czwarte rozwiązanie będące niejako rozwinięciem trzeciego - sprzętowy szyfrator dysku - on jednocześnie zapewni największy poziom bezpieczeństwa. Wada: koszty.

2. MS Works
Jeśli będą istnieć dwie identyczne kopie, to nie będzie większych problemów, jeśli zdecydujemy się na ukrywanie partycji niewykorzystywanych. W przeciwnym razie jedną z kwestii będzie - do którego się logować. Drugą, dość łatwą do rozwiązania, będzie ustalenie przydzielonych liter dyskom i na tej podstawie właściwy zapis w pliku uruchomieniowym autoexec.bat pełnej ścieżki do pliku, który odpowiedzialny jest za uruchomienie programu.

3. Windows<->NC
Tutaj nie do końca rozumiem problem, gdyż Windows 3.11 jest nakładką na system. Dość podobnie można potraktować także samego NC. A więc uruchomienie NC w DOSie powoduje działanie w jego środowisku, zaś uruchomienie Windowsa w NC spowoduje niejako nałożenie tegoż systemu. Wychodząc z Windowsa wrócimy tym samym do NC. Nie ma na pewno mowy o przełączaniu się pomiędzy oboma programami. Albo owies albo siano. Naraz jeść się nie da obu.

Co do ewentualnej automatyzacji, jeśli zbyt uciążliwym jest wpisanie polecenia win w NC, można stowrzyć menu uruchomieniowe w NC (F2). Zaś w samym Windowsie pozostaje jedynie zamykanie tej nakładki lub uruchamianie w niej nowej instancji NC.

W zależności, co ma być podstawą w pliku autoexec.bat wystarczy wpisać albo win albo nc (z ewentualnymi ścieżkami dostępu).

4. Dostęp do CDROMu z DOSa i Windowsa
Tutaj to wyłącznie kwestia załadowania sterowników. Najczęściej napędy CDROM mają (albo raczej: miały w czasach DOSa) dołączoną dyskietkę ze sterownikami oraz programem instalacyjny, który sam w sposób właściwy modyfikował pliki config.sys i autoexec.bat. Niestety nie pamiętam, jak sprawa miała sie w DOSie, ale Windows 95 już dostarczał uniwersalne rozwiązania - wystarczyło w nim stworzyć dyskietkę startową z obsługą CDROM, a następnie skopiować pliki oraz odpowiednie zapisy z plików konfiguracyjnych (config.sys, autoexec.bat) na twardy dysk.

5. Wydruk
Tutaj sprawa sterowników pod DOS dla drukarki.

6. Stabilne działanie
W zasadzie jeśli program będzie działał poprawnie, podobnie jak sam sprzęt, to trudno mówić o jakiejkolwiek konfiguracji, która mogłaby zmieniać ten stan rzeczy. DOS to tylko dwa przypadki - działa albo nie działa.

A na koniec sprawa pamięci - 64MB to aż nadto na taką konfigurację systemową! Wszystko mogłoby spokojnie działać przy 8-16MB. Stąd, jak przedmówca zwrócił uwagę, warto zadbać o porządny menedżer, który poprawnie obsłuży tą pamięć.

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

Wypowiedź dodana: 5 grudnia 2007, 17:00:46
« Opcje

Mała korekta:
NC-5 całkiem sprawnie spisuje się będąc uruchomionym pod Win-3.11 i spoko można go wykorzystywać jako managera plików nie tylko pracując pod czystym DOSem ale również w środowisku nakładki na DOSa czyli Win-3.11

Zarejestrowany, zwieszony pdsa Kopiuj nick (83.15.194.*) |  
Wypowiedź dodana: 5 grudnia 2007, 17:40:26
« Opcje

Witam
Organizację pamięci QEMM rozumiem..ok, ale na razie mam problem z autoexe'kiem i config'iem
( może ktoś poda mi przykłady wpisów w/w konfiguracji w autoexec'u i config.sys'ie ).
Chcę tak to skonstruować -- aby odpalając się komputer kolejno wchodził w Dos'a -- win3.11 i otworzył się w MsWorksie.
Następnie postawić boot-menagera XOSL na początku
zamiast menuitem DOS'owego
( dlatego iż XOSL ma możliwość hasłowania wejścia np: w partycję, czy dysk).
Jak wspomniałem również z instalacją XOSL'a mam kłopot.
Może ktoś już w Dos'ie, czy też w systemie mieszanym go instalował?
Dzięki za podpowiedzi z organizacją pamięci.
Czekam na odpowiedź

Wypowiedź dodana: 5 grudnia 2007, 17:44:00 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 5 grudnia 2007, 19:15:36 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Tu masz linki do stron, gdzie masz porządnie opisane polecenia DOSa oraz składnię plików konfiguracyjnych:

DOS

DOS-polecenia

Opis DOSa

Polecenia DOS

Systemy DOS

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.238.128.*) |  
Wypowiedź dodana: 5 grudnia 2007, 19:13:20
« Opcje

Przykładowe wpisy do plików wraz z omówieniem znajdziesz też tutaj na stornie: http://www.dzyszla.aplus.pl/porada-3.html
Zaś sama składnię pliku CONFIG.SYS tutaj: http://www.dzyszla.aplus.pl/download-28.html

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

Idź do strony:1

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek