Forum

Jakie dyski SATA wybrać pod macierz RAID 0??

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Wątek Forum > Porady > Sprzęt > Jakie dyski SATA wybrać pod macierz RAID 0??

Idź do strony:12Następna »
Ocena: (Ocen: 2)
Wypowiedzi 1 - 25 z 33
AvatarZarejestrowany, zwieszony kravietz81 Mężczyzna Kopiuj nick (83.19.162.*) |  
Wypowiedź dodana: 14 grudnia 2007, 09:29:49
« Opcje

Witam...
Przymierzam się do kupna 2 dysków o pojemności około 320 GB specjalnie pod macierz RAID 0. Mój system ma już parę lat (około 3) i chciałbym go przyspieszyć. Oprócz tego argumentu jest jeszcze drugi - moja aktualna 160tka Seagate'a trochę szwankuje: gubi dane i jest strasznie wolna (testy HD Tach daleko odbiegają od właściwych dla tego dysku)...
Wiem, że zarówno WD jak i Seagate ma w swojej ofercie specjalne dyski dedykowane pod RAID. Opłaca się dopłacić parę zł i zakupić taki?? Czy wystarczy zwykły SATA? No i kluczowe pytanie: którą markę wybrać... Z aktualnego Seagate'a jestem średnio zadowolony... :-/
Z góry dziękuję za wskazówki... :-)

Pozdrawiam Wszystkich... :)

Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 14 grudnia 2007, 09:29:50

AvatarModerator _domestos_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.20.254.*) |  
Wypowiedź dodana: 14 grudnia 2007, 10:50:18
« Opcje

Gubi sam z siebie? Jaki masz zasilacz?

SYGNATURA ZOSTAŁA USUNIĘTA PRZEZ MODERATORA

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (83.238.128.*) |  
Wypowiedź dodana: 14 grudnia 2007, 11:15:49
« Opcje

kravietz81, a podaj SMARTa (np. za pomocą programu HDD Tune).

Ja właśnie z Seagatów jestem zadowolony za cichą i wydajną pracę. Ackolwiek mnie wystarcza 60GB ;-)

Pamiętaj jednak, jak napisał _domestos_, że szczególnie Twoja konfiguracja przewidywana będzie potrzebować właściwego zasilacza, szczególnie że dwukrotnie w tym momencie podnosisz ryzyko utraty danych. Generalnie do RAID wystarczą po prostu dwa dyski o identycznych parametrach (chodzi tutaj o możliwość optymalnego wykorzystania pojemności a w pewnych przypadkach także o sam sterownik RAID, który by mógł się zbuntować w przypadku różnych dysków).

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

AvatarZarejestrowany, zwieszony kravietz81 Mężczyzna Kopiuj nick (87.205.189.*) |  
Wypowiedź dodana: 15 grudnia 2007, 00:59:58
« Opcje

Jeśli chodzi o zasilacz to mam niedawno zmieniony na 400W iBox. I podłączałem już na nim dwa dyski. Swój i pożyczoną 250tkę bo musiałem odzyskać dane... :-/ Miałem niezłego stracha, bo nie wiedzieć czemu zniknęło mi po połowie 2ch partycji... A tam ważne dane były...

Mogę dołączyć test HD Tach, ale zrobię go rano bo teraz musiałbym trochę poczekać. Poza tym system jest obciążony oprogramowaniem, którego nie chcę teraz wyłączać...

A odnośnie macierzy czytałem dosyć obszerny temat na Wikipedii, także wiem jak się je konstruuje, jak działają i czemu mają służyć, oraz jakie niosą ze sobą zagrożenia i zalety... :-D

Zarejestrowany Sbstn-S Mężczyzna Kopiuj nick (83.25.96.*) |  
Wypowiedź dodana: 15 grudnia 2007, 01:46:34
« Opcje

Wątek-legenda, jeśli chodzi o tanie zasilacze. ;-) http://community.tomshardware.pl/comments.php?DiscussionID=124789 Zwróć uwagę, że iBoxowi też zdarza się tam wystąpić.

dewizę mieć: w straconej trzeba walczyć sprawie
marzeniem żyć, tak przecież najciekawiej
potężnym strach dać, maluczkim dawać pokrzepienie
wciąż naprzód iść i nie mieć czasu na zmęczenie
wyszczerbić miecz, lecz czyste mieć sumienie

Zarejestrowany AlvinR Mężczyzna Kopiuj nick (83.31.242.*) |  
Wypowiedź dodana: 15 grudnia 2007, 14:50:47
« Opcje

Ergo - w temacie "zasilacze" nie ma miejsca na eksperymenty czy też jakieś drobne oszczędności typu okazyjny zakup PSU 500 W za 30 PLN :-D

Oszczędności są ... hmmm... co najmniej iluzoryczne zaś straty jak najbardziej oczywiste i wymierne.

AvatarZarejestrowany, zwieszony kravietz81 Mężczyzna Kopiuj nick (87.205.208.*) |  
Wypowiedź dodana: 15 grudnia 2007, 16:26:08
« Opcje

Spoko... W takim razie pomyślę nad zasilaczem również, ale jakie macie wskazówki odnośnie dysków??

Zarejestrowany AlvinR Mężczyzna Kopiuj nick (83.31.242.*) |  
Wypowiedź dodana: 15 grudnia 2007, 16:37:00
« Opcje

Polecałbym coś z serii ES Seagate'a - z uwagi na deklarowaną przez producenta niezawodność: MTBF na poziomie 1.500.000 godzin.

A jaki konkretnie model?
To już musisz sam zdecydować wzalezności od tego jaki masz na nie budżet.

Zarejestrowany Sbstn-S Mężczyzna Kopiuj nick (83.25.101.*) |  
Wypowiedź dodana: 15 grudnia 2007, 17:12:26
« Opcje

Myślę, że jeśli szykujesz wydatek na dwa dyski, to może rozważ 400gb zamiast 320? Różnica cenowa niewielka.

dewizę mieć: w straconej trzeba walczyć sprawie
marzeniem żyć, tak przecież najciekawiej
potężnym strach dać, maluczkim dawać pokrzepienie
wciąż naprzód iść i nie mieć czasu na zmęczenie
wyszczerbić miecz, lecz czyste mieć sumienie

Wypowiedź dodana: 16 grudnia 2007, 10:07:58
« Opcje

Najpierw zasilacz, potem dyski - ew najpierw zasilacz, potem tanie dyski.

Ew najpierw dyski, potem duza paka meliski ;-).

AvatarZarejestrowany, zwieszony kravietz81 Mężczyzna Kopiuj nick (77.253.247.*) |  
Wypowiedź dodana: 16 grudnia 2007, 13:58:22
« Opcje

Super... Czyli wiem już, że muszę mieć porządny zasilacz i lepiej by było gdybym miał lepsze dyski np. Seagate z serii ES lub WD RAID Edition...

Panowie!! Ale tyle to ja już wiedziałem przed napisaniem pierwszego posta... :-/

Chciałbym uzyskać informację np. jaki zasilacz uważacie za porządny?? Konkretnie: marka, model i moc, która waszym zdaniem wystarczy do obsługi 2 dysków SATA, 2 kart graficznych, procesora i całej reszty, bo jeśli już zainwestuję w zasilacz to raczej w taki, który udźwignie moją nową platformę, którą zamierzam kupić koło lutego-marca... A odnośnie dysków oczekuję informacji, czy rzeczywiście warto doinwestować w te dedykowane pod RAID dyski SATA??? I jeśli tak to której firmy dysk wybrać. W układzie RAID 0 i tak będą wydajniejsze niż pojedynczy dysk więc głównie zależy mi na komforcie współpracy z nimi - czyli na cichej pracy...

Liczę na to, że w następnych postach zaproponujecie konkretne konfiguracje... :-) Mój budżet nie przekracza 800 zł...

Z góry dziękuję... :-)

Wypowiedź dodana: 16 grudnia 2007, 14:17:40
« Opcje

Zasilacz - do ilu konkretnie?

Jesli cicho - to moze samsungi? Odpowiednio hd401lj x2 - przyjmijmy 600pln. Wydajnosc duza, acz na pewno znajdzie sie szybszy dysk ;-).

Jak wyglada reszta konfiguracji? Ocenimy co i jak - zapotrzebowanie na prad ;-).

Wypowiedź dodana: 16 grudnia 2007, 16:45:23
« Opcje

Ja wspominałem - nie warto jeśli koszt takiej inwestycji przekroczy 5% ogólnej ceny (chodzi o te przeznaczone). Wystarczy najlepiej kupić dwa identyczne dyski z tej samej serii i będzie to samo.

Podaj dokładną przewidywaną konfigurację, bo bez tego trudno ocenić zapotrzebowanie na moc.
Aha - RAID (byle jaki) stoi zawsze w sprzeczności z cichą pracą ;-) Zawsze to hałasują dwa dyski a nie jeden, hehe :-) Gdybyś miał tak 5x tkai budżet to zaproponowałbym rozważenie dysków flashowych :-)

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 16 grudnia 2007, 18:31:08
« Opcje

Te samsungi sa ciche - wiem, mam. Z posrednich rozwiazan - 2,5".

Moderator masaj007 Mężczyzna Kopiuj nick (89.79.238.*) |  
Wypowiedź dodana: 16 grudnia 2007, 23:18:52
« Opcje

Przemyśl jeszcze raz pomysł z RAIDEM. Jeżeli nie potrzebujesz dużego burstu to lepiej zdecyduj się na 2 osobne dyski. W normalnym uzytkowaniu lepiej się sprawdzą. U mnie widzę zyski z RAIDA tylko w wypakowaniu dużych plików czy też pakowaniu. W reszcie wypadków nie ma różnicy

Zarejestrowany Soul Mężczyzna Kopiuj nick (83.6.127.*) |  
Wypowiedź dodana: 17 grudnia 2007, 00:01:40
« Opcje

U mnie widzę zyski z RAIDA tylko w wypakowaniu dużych plików czy też pakowaniu.

No to nic, tylko brać w ciemno :-|

Ja kiedys kupilem drugi dysk i zrobiłem RAID, ale potem sprzedalem, bo nie zauwazylem różnicy. To juz jednak kilka lat minęło, procesory były słabsze itd.

Duszołap

Moderator masaj007 Mężczyzna Kopiuj nick (89.79.238.*) |  
Wypowiedź dodana: 17 grudnia 2007, 00:09:00
« Opcje

Zrobiłęm głupotę kupując 2 dyski do RAIDa i się przyznaję. Mogłem poczekać na Samsungi F1 ale chciałem byc mądrzejszy

Zarejestrowany AlvinR Mężczyzna Kopiuj nick (83.31.223.*) |  
Wypowiedź dodana: 17 grudnia 2007, 00:50:28
Za tą wypowiedź przyznano użytkownikowi punkt pożyteczności
« Opcje

Konfiguracja podsystemu dyskowego zawierającego większą ilość dysków masens wówczas gdy np na dysku [fizycznym ! ! ! ] A mamy system + aplikacje, na dysku B zapisujemy to co aktualnie ściągamy z sieci zaś na dysku C mamy SWAP plus repozytorium danych do których rzadko zaglądamy.

Przy takiej konfiguracji raz, że podnosimy nieco ogólną wydajność poprzez odciążenie dysku systemowego od obsługi SWAPa oraz zapisu zasysanego materiału a dwa - zwiększamy trwałosc dysków gdyż odciążamy mechanikę głowic od ciągłego się pozycjonowania dla obsługi bieżącej pracy oraz zapisu zasysu - co zresztą również podnosi wydajność :-)

AvatarZarejestrowany, zwieszony kravietz81 Mężczyzna Kopiuj nick (83.19.162.*) |  
Wypowiedź dodana: 17 grudnia 2007, 09:02:32
« Opcje

Hmmm... Wiecie co??

Konfiguracja podsystemu dyskowego zawierającego większą ilość dysków masens wówczas gdy np na dysku [fizycznym ! ! ! ] A mamy system + aplikacje, na dysku B zapisujemy to co aktualnie ściągamy z sieci zaś na dysku C mamy SWAP plus repozytorium danych do których rzadko zaglądamy.

Przy takiej konfiguracji raz, że podnosimy nieco ogólną wydajność poprzez odciążenie dysku systemowego od obsługi SWAPa oraz zapisu zasysanego materiału a dwa - zwiększamy trwałosc dysków gdyż odciążamy mechanikę głowic od ciągłego się pozycjonowania dla obsługi bieżącej pracy oraz zapisu zasysu - co zresztą również podnosi wydajność :-)

Hmmm... To chyba rzeczywiście w moim przypadku miałoby sens...
Ogólnie chodzi mi o to, że mam mnóstwo potrzebnych mi programów uruchomionych w tle, które aktywnie korzystają z dysku... :-/ Jak się Winda startuje to mi mój aktualny dysk chce wyfrunąć z obudowy chrobotając przy tym jak miniaturowy młot mneumatyczny...
Stwierdziłem, że może 2 uzupełniające się dyski usprawnią pracę... Ale po przeczytaniu powyższej propozycji uważam, że to w zupełności powinno mi wystarczyć... Nie ściągam z sieci praktycznie nic, więc 3 dysk mi nie potrzebny... Jeśli się okaże, że mój aktualny dysk jest jeszcze w miarę sprawny to poświęcę go na SWAPa i repozytorium, a dokupię tylko jeden na System i potrzebne mi oprogramowanie...
Jak uważacie?? Ma to sens??

A jeśli chodzi o zasilacz to planuję AMD 4ro rdzeniowego + jakaś dobra pod niego płyta + chłodzenie cieczą + grafika (najprawdopodobniej ATI, na razie jedna - potem dokupię drugą) + jakaś fajna obudowa typu akwarium z świetlóweczkami i diodami tu i ówdzie + dobre kości pamięci, a resztę, czyli stacje dyskietek :lol: i nagrywarkę DVD przełożę bo są w pełni sprawne... Nie zapominajcie o 2 dyskach, bo tak czy inaczej niezależnie od tego, którą ostatecznie metodę przyspieszenia aktualnej platformy wybiorę, zakup drugiego dysku mnie nie ominie...

Teraz już wiecie mniej więcej jakie będzie zapotrzebowanie na moc, więc proszę o jakieś propozycje... :-)

P.S. Nie odradzajcie mi kupna AMD, bo wiem, że jest trochę gorsze... ;-) Może nawet nie trochę... Ale jak AMD nie będzie miało środków na rozwój to Intel zdominuje rynek - wykupi w końcu upadające AMD i stanie się monopolistą... Wszyscy dobrze wiedzą jakie to niesie ze sobą zagrożenia, prawda?? Może to śmieszne, ale tak właśnie uważam... Poza tym z aktualnego AMD jestem zadowolony... :-P

AvatarModerator _domestos_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.20.198.*) |  
Wypowiedź dodana: 17 grudnia 2007, 15:46:40 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 17 grudnia 2007, 15:49:21 po raz 1-wszy przez: _domestos_
« Opcje

4 jajowiec i CF... ile kosci ramu? Jakie te grafiki?

Ogolnie rzecz ujmujac - poszalałes :-D. Konfig da zasilaczowi popalic, potrzeba wiec albo slabszej nieco konstrukcji 2x80mm albo tez konstrukcji 1x120 - ale wiekszej mocy mocy.

Na razie, tak pi razy ok, uwzgledniajac mocne oc - mozesz dojsc w porywach do 350, moze nawet nieco wiekszej ilosci wat.

120 maja czesto taka przypadlosc, ze sa bardzo ciche do rozsadnego obciazenia - potem daja czadu - popatrz na wykresy na silentpcreview na ten przyklad. 2x80 sa wolne od tej przypadlosci.

Podaj szczegoly - to sie dobierze lepiej.

autopromocja

topek p3 500w

koniec autopromocji ;-)

max glosnosc na poziomie 23db - przy czym dla konstrukcji tak legendarnych jak ss czy nawet moj corsair jest ona czesto znacznie wieksza.

Wypowiedź dodana: 17 grudnia 2007, 16:07:05
« Opcje

2 grafiki + procek = 300W. Obawiam się, że 350 będzie za mało (sam używam 360) - raczej rozejrzał bym się za 400W. I warto od razu patrzeć, czy posiada aktywne PFC - po co przepłacać za prąd później? :-)

mgr inż. Dżyszla

Zarejestrowany, zwieszony knrdk Mężczyzna Kopiuj nick (83.14.14.*) |  
Wypowiedź dodana: 17 grudnia 2007, 18:02:28
« Opcje

Jeśli zdecydujesz się na zakup jednego dysku to można polecić Seagae ST3500320AS 500GB

Tutaj wyniki tego dysku w HdTach: (wypowiedź 287 i 289)
http://forum.idg.pl/index.php?s=&showtopic=47415&view=findpost&p=1039107
http://forum.idg.pl/index.php?s=&showtopic=47415&view=findpost&p=1047391

Konrad

AvatarZarejestrowany, zwieszony kravietz81 Mężczyzna Kopiuj nick (77.253.188.*) |  
Wypowiedź dodana: 26 grudnia 2007, 10:55:11 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 26 grudnia 2007, 10:58:04 po raz 1-wszy przez: kravietz81
« Opcje

Ok... Trochę to trwało, ale znalazłem w końcu chwilę, żeby zrobić testy mojego aktualnego dysku Seagate 160GB.

Oto pierwszy test zrobiony programem HD Tach:

Drugi test zrobiłem programem HD Tune:

A trzeci obrazek to test SMARTa zrobiony również programem HD Tune:

No i co powiecie panowie?? Chyba najwyższa pora zmienić dysk, prawda??

Zarejestrowany AlvinR Mężczyzna Kopiuj nick (83.31.160.*) |  
Wypowiedź dodana: 26 grudnia 2007, 13:38:36
« Opcje

Co ty chcesz od tego dysku, że chcesz go zmieniać?

Przecież on ma najzupełniej normalne stanbdaredowe wyniki :-)

Nie sugeruj się różnicą pomiędzy twoim dyskiem a chociażby "wynikiem" SATA-150 w HDTach gdyż jest to wydajność czysto teoretyczna, wydajność interfejsu a nie jakiegokolwiek dysku gdyż już od dawna wydajność interfejsów dyskowych jest duuużo wyższa od wydajności mechaniki i logiki samych dysków.
I właśnie aby zmniejszyć tę "dziurę" producenci HDD dają w nich coraz większe rozmairy cache'u - jak np. ostatnio Seagate dający w nowych Barracudach 32 MB.

AvatarZarejestrowany, zwieszony kravietz81 Mężczyzna Kopiuj nick (77.253.178.*) |  
Wypowiedź dodana: 27 grudnia 2007, 17:01:59
« Opcje

:-D Hmmm... Czyli mówisz, że mój "dziadek" daje jeszcze radę... Heh... Mimo wszystko dokupię jeszcze jakiś/jakieś... Chcę podnieść wydajność systemu a póki co to jedyna możliwość...

Poza tym wydaje mi się, że brzydko chrobocze... A nie chcę mieć ZONKa...

Ktoś ma jeszcze jakieś opinie na temat mojego aktualnego dysku, tudzież możliwości rozbudowy mojej aktualnej platformy o jakieś nowe dyski??

Idź do strony:12Następna »

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek