Forum

Jak robić profesjonalnie wyglądające zdjęcia?

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Wątek Forum > Porady > Sprzęt > Jak robić profesjonalnie wyglądające zdjęcia?

Dyskusja na temat uzyskiwania różnych ciekawych efektów zdjęć cyfrowych
Idź do strony:123Następna »
Ocena: (Ocen: 0)
Wypowiedzi 1 - 25 z 71
 Zarejestrowany, zwieszony Vayshan Mężczyzna Kopiuj nick (89.151.30.*) |  
Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 20:59:33 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:06:38 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Moderowane przez Dżyszla :

Wypowiedzi ta i poniższe wydzielone

Jak przeglądam zdjęcia z tej strony .:

http://forum.nikon.org.pl/forumdisplay.php?f=86

to dochodze do wniosku, że ja nawet nie umiem zdjęcia cyknąć... :-(

Jeszcze te kolory.. Tak pieknie żywe... A w moich fotografiach takie... nawet jak kolorowe to szare.. :-(

Hmmm nie powiecie mi chyba ze to wina obiektywu ( że niby ten standartowy to taka kicha )... Przecież samo szkło takiego koloru nie da...

A przy okazji .:

http://allegro.pl/item338189601_filtr_uv_hoya_52_nikon_d50_d40_d40x_panasonic_fz7.html

Cczy takie filtry faktycznie coś dają czy to jakaś bujda na resorach ?
I czy warto inwestować w filtry/obiektywy w stylu "fish eye" ??

jak np ten
http://allegro.pl/item339445310_nowosc_sigma_4_5_mm_f2_8_ex_dc_hsm_fisheye_nikon.html

Vanitas vanitatum et omnia vanitas... KONTO ZAWIESZONE

Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 20:59:34

AvatarModerator _domestos_ Mężczyzna Kopiuj nick (83.20.238.*) |  
Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 21:13:46 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:12 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

UV to ochrona szkla glownie - chyba, ze lazisz po gorach. Sky ociepla niebo nieco.

A szklo swoje na pewno robi - moze faktycznie ma wplyw wiekszy? Ew obrobka raw i modyfikacje.

Fi masz tylko 52mm? Hoya - zacna firma, ale nia pamietam ktora seria byla najwyzsza - bo taka powinienes brac.

SYGNATURA ZOSTAŁA USUNIĘTA PRZEZ MODERATORA

AvatarZarejestrowany, zwieszony Zonewelld Mężczyzna Kopiuj nick (89.79.117.*) |  
Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 21:17:58 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:16 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Photoshop czyni cuda.

C2D 2.2GHz| FOXCONN P35A | 4x 1024MB Patriot 1066MHz | PALIT GeForce 8600GT | Amacrox Warrior 400W | Samsung SM940nw
___
There are only 10 types of people on the world: these who unterstand binary and these who don't...

Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 21:24:37 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:20 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

spójrz na to zdjęcie...

żródło http://forum.nikon.org.pl

Przecież te kolory są...
No kurde nie wiem jakie ale ja na swoim aparacie nawet przy najwspanialszym słonecznym dniu nie uzyskam takich barw..
A "szkło" chyba też tak doskonale nie odda barw.. no fakt, że aparacie sa ustawienia w stylu " żywsze kolory" ale nie aż tak.. ;-)

A jeżeli nie ma tu żadnej obróbki...
To ja chyba rezygnuje z robienia zdjęć bo z czym do ludzi... ?

z tym ? xD

SDwoją drogą masz porównanie.. tutaj te kolory na prawde nie sa tak żywe ;-) (chodzi mi o błekit )

Zarejestrowany, zwieszony Quad Kopiuj nick (62.69.207.*) |  
Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 22:01:32 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:24 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Tomusio, to obróbka HDR. Rozszerzenie dynamiki zdjęcia. Takie zdjęcie składa sie z 3-5 zdjęć (niedoświetlone, normalne, prześwietlone) i składa sie w jedna całość. Jednym zdjęciem nie osiągniesz takiej dynamiki

Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 22:16:19 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:27 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Ale IMHO wtedy nie powinno się to nazywać fotografią.. :-(

Dla mnie fotografią jest to co nie wymaga obróbki...
Czyli Gdyby to (pierwsze) zdjęcie było tak "cyknięte" a nie po sklejane - byłoby fantaastyczne a teraz jesli toz lepek kilku fotografii to jak dla mnie traci ono smak..

Swoja droga czy przy takich zdjeciach uzywa sie statywu ?? w koncu aby zlepic 3 zdjecia w jedno trzeba pozmieniac ustawienia apratu i cyknac 3 fotki a na tamtej stronie np są fotki takie jak ta .:

W tej sytuacji 3ch identycznych fotek nie zrobisz...
A np Błekit nieba też ejst taki.. "zbyt soczysty"...

Swoja droga.. w świetnych miejscach ludzie maja okazje bywać...
Szkoda, że ja jedyną atrakcję jaka mam w swoim mieście to hmmm... stare miasto ?

(źródło www.wikipedia.pl )

Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 22:20:26 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:30 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Przy jasnych obiektach możesz obejść sie bez statywu, bo migawka i następujące po sobie klatki są na tyle szybkie ze nie zdążysz ruszyć ręką. W innym wypadku bez statywu sie raczej nie obędzie.

W dzisiejszych czasach bez obróbki to raczej nie masz co startować.
chociażby podstawowej jak podciągniecie kontrastu, i równowagi tonalnej

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (0.0.0.*) |  
Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 22:23:49 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:34 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

To pierwsze zdjęcie - albo HDR albo gradientowy filtr szary (choć raczej to pierwsze obstawiam). Ponadto polaryzacja światła potrafi dawać niesamowite efekty :-) (to to zdjecie robotnika na takie też wygląda). A generalnie co do nieba to jest to najczęściej podstawiany element w fotografiach ;-)

A się pytasz z czym do ludzi - porównaj z moimi zdjęciami i może trochę nabierzesz jednak pewności siebie :-)

*** Dodano o 22:28:26: *** (Autoscalanie)

I do tematu: http://www.dzyszla.aplus.pl/galerie/pic235.html - zdjęcie z podstawionym niebem :-) Bo foto wykonane przy fatalnej pogodzie było :-) W domu bym był, to bym jeszcze trochę pokazał takich z podstawionym niebem :-)

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 22:47:28 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:38 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Takie podstawianie psuje idee fotografi nie uwazacie ;> ?

Kurcze przeciez chyba o to w fotografii chodzi by była piekna bez upiekszaczy...

A filtr szary jest stosunkowo niedrogi ( ok 50zł ) więc chyba warto zainwestować :-)

dżyszla twoje fotki akurat są ok..
Tylko moje takie...
CHociaz... Ja wymagam od siebie zawsze jak najwięcej i zeby było najlepiej :-/
a zdjecia moje są bez filtrów i obróbki :-P

jeszcze jdno pytanie .:

Jak uzyskac taki efekt ??

Czasem też mam ochote całkowicie "zakryć" drugi plan pozostawiając w pełni wyrazny pierwszyplan...
Czy tu też duża role gra HDR ?

Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 22:59:49 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:42 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

HDR ma za zadanie zwiekszyc zakres tonalny zdjecia. Pozostawienie rozmazanego tla to juz domena aparatu i fotografujacego.

Tak jak np zdjecie ktore zrobilem pewnej psince. Tlo jest rozmazane i cala uwaga jest skupiona na psie

Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 23:06:55 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:46 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Quadro ale rozmazanie tła (bookeh) mozna uzyskac poprzez odpowiednie ustawienie przysłony...
A mi chodziło w tym zdjęciu z krzesłami o to jak całkowicie zaczernić 2gi plan - sporo takich zdjęc widuje i mnie samemu coś takiego by się przydało...

Tak jak np tutaj na moim zdjęciu (drugi planc ałkowicie czarny ).:

Niestety efekt ten uzyskałem zacieniajac fotke odpowiednimi suwakami.. o kolorach niestety musiałem zapomnieć.. :-(

*** Dodano o 23:07:37: *** (Autoscalanie)

w sumie to cale zdjecie jest czarne poza woskiem i plomieniem a chcialbym miec jeszcze obrys swiecznika...

Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 23:14:20 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:50 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

a skąd wiesz, czy to zdjęcie z krzesłami nie jest grafiką komputerową całkowicie stworzona na komputerze?

AvatarZarejestrowany, zwieszony Mariusz_1004 Mężczyzna Kopiuj nick (0.0.0.*) |  
Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 23:18:59 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:53 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Quadro to nie grafika, zwróć uwagę na nogi niektórych krzeseł.
Widać ślady po źdźbłach trawy.
Fajnie to wygląda :-)

Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 23:19:57 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:05:56 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

quadro z tego samego powodu z którego twierdze, że Ta kobieta nie mogłaby byc dziełem komputerowego geniuszu grafika.. Jest zbyt piękna :-P :-D

*** Dodano o 23:23:22: *** (Autoscalanie)

ale nie mamy zachwycac sie urodą a jedynie dojsc do konsensusu z tym jak uzyskano taki efekt na drugim planie :-P

Dżyszla - nie ogladaj tego zdjecia :-P ty zbyt kochliwy jestes xD

EDIT

Mariusz byl szybszy i musialem nicki podopisywac :-P :-P

AvatarZarejestrowany, zwieszony Zonewelld Mężczyzna Kopiuj nick (89.79.117.*) |  
Wypowiedź dodana: 3 kwietnia 2008, 23:55:28 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:06:00 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Dziś bez obróbki chyba się zdjęć nie robi :-)
Nie można wykurzyć jakiegoś koloru? Tak żeby zrobić go na czarno? W Photoshopie bez problemu przerabia się żółte liście na zielone.

C2D 2.2GHz| FOXCONN P35A | 4x 1024MB Patriot 1066MHz | PALIT GeForce 8600GT | Amacrox Warrior 400W | Samsung SM940nw
___
There are only 10 types of people on the world: these who unterstand binary and these who don't...

Wypowiedź dodana: 4 kwietnia 2008, 08:58:46 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 09:16:26 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Cytat:

Dżyszla - nie ogladaj tego zdjecia :-P ty zbyt kochliwy jestes xD

Za późno to napisałeś :-(

Co do krzeseł, to chyba jest tu właściwe niedoświetlenie + przesunięcie gammy. Na pewno odpada lampa błyskowa na tym zdjęciu - zbyt równomierne oświetlenie. Może to księżyc? Są może podane gdzieś tam przy zdjęciu (skąd je masz) parametry? Bo w EXIFie nie ma :-(

*** Dodano o 09:16:26: *** (Autoscalanie)

A zdecydowanie łatwiej uzyskać jednak odwrotny efekt - ciemne pierwsze tło :-) A też ładnie :-D
http://www.dzyszla.aplus.pl/galerie/pic393.html

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 4 kwietnia 2008, 10:35:56
« Opcje

Jak zwykle musisz zajrzec tam gdzi enie trza :-P

Parametrów nigdzie nie ma...
Troche to dziwne ale w symie to żadne ze zdjęc nie ma parametrów podanych...

Zdjecie stawu fajne :-P
Poszedlbym gdzies pocykac ale jak zwykle w mojej norze - leje :-/

Wypowiedź dodana: 4 kwietnia 2008, 11:04:31
« Opcje

Podane przeze mnie zdjęcie też jest zrobione w deszczu :-D A wczoraj znów piękną tęczę zrobiłem - ale niestety fotografowanie tęczy daje kiepskie efekty :-( I nie umiem sobie poradzić z odwzorowaniem tak żywych barw - zawsze wychodzi to blado :-(

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 4 kwietnia 2008, 12:50:22
« Opcje

Owe tęcze - pierwsza bez obróbki, druga z... Ale i tak one zawsze giną :-( W rzeczywistości można było co do metra określić, gdzie się zaczyna, a na zdjęciach mi znika :-(

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 4 kwietnia 2008, 14:29:51 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 14:32:56 po raz 1-wszy przez: Vayshan
« Opcje

Po obrobce dalej nie wyglada jak te zdjecia HDR :-P

Ale tecza fajna.. :-)

Jak widzisz twojej niewiele brakuje...
Chyba ciężko jest odwzorowac kolory ktore powstaja w wyniku zalamania swiatla a nie sa "naturalne"

*** Dodano o 14:32:57: *** (Autoscalanie)

BTW przy tej fotce ktos ladnie manipulował kolorem nieba xD

Wypowiedź dodana: 4 kwietnia 2008, 14:50:46 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 4 kwietnia 2008, 15:05:17 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Bo do HDR potrzebne są co najmniej dwa zdjęcia - niedoświetlone i prześwietlone. Ja to z ręki robiłem to nie ma mowy o takiej zabawie, tym bardziej że autobrekingu nie mam.

Na tym podanym to wręcz zaczynam się zastanawiać, czy nie jest nałożona ta tęcza :-| A kolor nieba - nie wiem, czy tu nie zastosowano filtru polaryzacyjnego.

*** Dodano o 14:53:11: *** (Autoscalanie)

chociaż wróć... jako światło rozczepione to filtr polaryzacyjny na tęczy chyba by tylko jej wycinek oddawał... Przydał by się do zabawy taki, bo efekty można uzyskać świetne takim prostym zabiegiem.

*** Dodano o 15:05:17: *** (Autoscalanie)

Poczytałem trochę i generalnie:
- im dłuższy czas naświetlania, tym lepiej (a więc wąska przysłona) i małe czułości
- korzystać z filtru polaryzacyjnego (i z niego właśnie skorzystano zapawne na pokazanym zdjęciu)

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 8 kwietnia 2008, 13:06:49 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 8 kwietnia 2008, 13:07:25 po raz 1-wszy przez: Vayshan
« Opcje

takie tam w nocy robione...

Czy tylko ja mam wrażenie, że moje zdjęcia są jakieś nijakie ? :-P
nie mają w sobie " tego czegoś" ?
Kurde.. Nawet jeśli ktoś zrobi podobne zdjecie np nieba czy zachodu słonca, to bardziej mi się będzie podobać niż moje własne.. :-/
Czybym od siebie wymagał za duzo bądź w jakiś sposób zaniżał swoja ocene ?:P

Wypowiedź dodana: 8 kwietnia 2008, 17:38:34
« Opcje

Trochę mała gra świateł, ale jako zdjęcie jest bardzo udane :-) Tylko tego co brakuje to chyba pomysłu :-)

mgr inż. Dżyszla

Wypowiedź dodana: 8 kwietnia 2008, 18:12:50
« Opcje

no wlasnie pomysl byl na takie cus co wyszlo :-P

myslalem ze jakos sie da to zrobic bez wykorzystywania photoshopa ale nie dalo sie...

A efekt.. hmm troche to zdjecie wyglada sztucznie nie ? ( te krople).

A gra swiatel ? te swiatlaa ktore sa widoczne jak mozna wykorzystac ;>?? :-P

Wypowiedź dodana: 8 kwietnia 2008, 18:28:46
« Opcje

A co, krople są nałożone? Chciałem chwalić za uzyskanie tak wielkiej głębi ostrości :-D Zdjęcie nie jest złe - próbowałeś może wykonać takie ujęcie z różnym balansem bieli? Jednak światło sodowe potrafi dać w kość automatyce. W oddali widzę jakieś jasne źródło białego światła - może w tamtym kierunku łatwiej byłoby o ciekawe ujęcie?

Vide to: http://www.dfv.pl/gallery/v/Konkursy/Be__chat__w+sportow__+noc__.jpg.html
Albo wyjść na miasto i poszukać samochodów:
http://www.dfv.pl/gallery/members/dzyszla.html?g2_itemId=22072

( a przeglądanie zdjęć i komentarzy w tym serwisie szczególnie polecam - dużo można się dowiedzieć).

mgr inż. Dżyszla

Idź do strony:123Następna »

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek