Forum

Certyfikat z Delphi

[+] Twoje konto

Subskrybuj kanał najnowszych wypowiedzi w tym temacie

Wątek Forum > Porady > Programowanie > Certyfikat z Delphi

Jak zdobyć tytuł Certyfikowanego Programisty Delphi - egzaminy, koszty, wymagania, poziom trudności
Idź do strony:1
Ocena: (Ocen: 0)
Wypowiedzi 1 - 2 z 2
 Gość Gość Kopiuj nick (79.184.195.*)
Wypowiedź dodana: 13 sierpnia 2012, 17:27:43
« Opcje

Witam, programuje w Delphi, zauważylem ze posiada Pan certyfikat Delphi od Embracadero, mam pytanie ile kosztuje egzamin, czy sa do tego kursy,
co bylo przedmiotem na zaliczeniu, jak wygladalo zaliczenie itp
??
Moze jakis artykul :-) ?

pozdrawiam

Daniel

Gość REKLAMA Kopiuj nick (*->*)
Wypowiedź dodana: 13 sierpnia 2012, 17:27:44

AvatarAdministrator Dżyszla Mężczyzna Kopiuj nick (77.252.83.*) |  
Wypowiedź dodana: 15 sierpnia 2012, 09:59:54 | Wypowiedź edytowana Ostatnio edytowana: 15 sierpnia 2012, 10:01:05 po raz 1-wszy przez: Dżyszla
« Opcje

Ten egzamin, z którego certyfikat posiadam, kosztuje chyba coś ok 250zł - dokładnie nie wiem, gdyż z racji zakupu Delphi XE2 można było zdawać za darmo.

Zaliczenie polegało na rozwiązaniu przez internet testu składającego się z 60 pytań obejmujących wiele płaszczyzn programowania. Egzamin był w języku angielskim oczywiście. Czas to była godzina, czyli minuta na pytanie. Należało odpowiedzieć poprawnie na min 80% pytań.

Co do poziomu trudności to był on bardzo zróżnicowany, jednak wg mnie niektóre pytania zdecydowanie wykraczały poza "podstawowy" poziom wiedzy. Choć były pytania o to, jak oznacza się bloki programu (begin..end), to były też np. o sposób przekazywania parametrów do funkcji przy pewnym modyfikatorze (nie pamiętam dokładnie, ale coś w stylu czy funkcja stdcall ma parametry przekazywane przez stos, kolejkę, rejestry i jeszcze coś tam było) - moim zdaniem taka wiedza na poziomie początkującym jest niepotrzebna. Było sporo też niuansów z działania różnych funkcji czy składni albo wyłapywanie błędów w przykładowym kodzie.

Generalnie dobrze jest znać techniczny angielski i warto wcześniej czytać sporo pomocy Delphi (niektóre pytania były żywcem przepisane z pomocy właśnie). W przypadku niektórych pytań więcej czasu zabierało mi poprawne zrozumienie sensu pytania (ze względu na język angielski czasem trudno jest wychwycić o co tak właściwie chodzi). Ale były to raczej nieliczne przypadki z tak zawiłą składnią. Jeśli ktoś programuje w Delphi przez kilka lat, to myślę, że nie powinien mieć trudności ze zdaniem egzaminu bez żadnego przygotowania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://embarcadero.com.pl/uslugi/certyfikaty/delphi-cert.shtml

W przypadku egzaminu na poziomie Master koszty są już znaczne z tego co wiem, a egzaminy odbywają się w ośrodkach w kilku miastach Polski w wyznaczonych terminach.

mgr inż. Dżyszla

Nie odpisuję na problemy zgłaszane na e-mail lub PW!

Także dzięki firmie Netlook.pl możesz za darmo korzystać z tej strony!

Idź do strony:1

[+] Pokaż/odśwież listę czytających i monitorujących ten wątek